Astronom Michał Kusiak finalistą konkursu Popularyzator Nauki 2015

Odkrywca kilkuset komet i planetoid został wyróżniony w prestiżowym konkursie za objaśnianie tajemnic nauki i inspirowanie swoją pasją zwykłych ludzi. Michał Kusiak prowadzi m. in. wykłady i warsztaty dla studentów Uniwersytetu Dzieci, a na swoim koncie ma szerokie osiągnięcia w ramach aktywnej popularyzacji astronomii w Polsce i za granicą.

Młody naukowiec jest jednym z 21 finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fundacja Uniwersytet Dzieci zgłosiła Michała Kusiaka do konkursu w kategorii “Popularyzator indywidualny” i podkategorii: “Animatorzy Popularyzacji”. – Nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią osoby niezwiązane z nauką zainteresować osiągnięciami naukowymi – czytamy w serwisie PAP. Na wniosek odkrywców, finalista został uhonorowany przez Międzynarodową Unię Astronomiczną nazwaniem planetoidy 376574 imieniem Michalkusiak.

Michał Kusiak

Michał Kusiak jest studentem astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim.    Popularyzacją nauki zajmuje się od 2001 roku, prowadzi wykłady dla dzieci i  dorosłych, uczestniczy w festiwalach naukowych, takich jak Kongres Polskiej  Edukacji MEN, Festiwal Nauki w Krakowie oraz Centrum Nauki Kopernik w  Warszawie. Bierze udział również w objazdowych wykładach popularnonaukowych  dla szkół, pracuje jako współautor tematów doświadczalnych, a także redaguje  internetowe samouczki. Ponadto pracował jako tymczasowy koordynator Projektu  naukowo-społecznościowego „Sungrazing Comets”, prowadzonego przez NASA  Naval Research Laboratory w Waszyngtonie.

Michał Kusiak kieruje swoją działalność do szerokiego grona odbiorców, a jego  artykuły i wystąpienia dostępne są w Internecie, np. na stronie czasopisma “Foton”  nauczycieli fizyki i ich uczniów, wydawanego przez Instytut Fizyki UJ, portalu internetowego na temat komet oraz na YouToube. Naukowiec jest też zapraszany do programów telewizyjnych, reportaży telewizyjnych i radiowych, np. programu Astronarium (prod. TVP, Urania i PTA), Dzień Dobry TVN, Wydarzenia Polsatu, Aktualności TVP Katowice oraz audycji „Gwiaździarnia Pana Jana” Polskiego Radia Katowice.

Joanna Stojer_1600x1068
Dr Joanna Stojer-Polańska

Zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu “Popularyzator Nauki” zostaną ogłoszeni 17 grudnia podczas uroczystej gali w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Fundacja Uniwersytet Dzieci nominowała do konkursu “Popularyzator Nauki” również doktoranta Macieja Jasińskiego w dziedzinie biofizyki, dr Magdalenę Jarzębowską w dziedzinie biologii i nauk przyrodnicznych, dr Joannę Stojer-Polańską w dziedzinie kryminalistyki, Olgę Kromuszczyńską w dziedzinie geologii planetarnej oraz Fundację Uniwersytet Dzieci jako program obejmujący wszystkie nauki.

Poniżej zdjęcia pozostałych nominowanych:

olga_kromuszczynska_803x1200
Olga Kromuszczyńska