Co kryje w sobie smog? SPiNDay 2017

10 listopada to Międzynarodowy Dzień Muzeów i Centrów Nauki. Fundacja Uniwersytet Dzieci, która popularyzuje naukę i jest członkiem Stowarzyszenia Porozumienie Społeczeństwo i Nauka  z okazji tego święta zorganizowała wyjątkowe wydarzenie. Uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych w Krakowie zaprosiliśmy na spektakularny wykład „Co kryje w sobie smog? – badamy skład powietrza”.  Tematyka wykładu wpisała się w ważny dla Krakowa problem, a wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W zajęciach wzięło udział ponad 120 osób. Mamy nadzieję, że większa świadomość zagrożeń wynikających z oddychania powietrzem złej jakości pozwoli na szybsze zwalczenie tego problemu.

Wykład poprowadził dr inż. Jakub Bartyzel z AGH, który zajmuje się problematyką składu atmosfery i specjalizuje się w  projektowaniu i budowie urządzeń pomiarowych. Dzieci poznały metody, które służą do pomiaru gazów cieplarnianych oraz określenia jakości otaczającego nas powietrza. Dowiedziały się, gdzie znajduje się najwyżej położone laboratorium w Polsce. Na zakończenie wykładu potrafiły wskazać główne zagrożenia dla naszego środowiska oraz ich przyczyny.

Prowadzący przeprowadził kilka ciekawych eksperymentów, które wywołały uśmiech na twarzach dzieci. Doświadczenia pokazywały, jak w prosty sposób bada się obecność zanieczyszczeń (np. wykorzystując wiązkę lasera) oraz jak działają filtry. Dzięki pokazowi z ciekłym azotem prowadzący zobrazował, w jaki sposób tworzy się smog i dlaczego zalega nad Krakowem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.