Nasz najmłodszy ośrodek w Poznaniu prężnie się rozwija. Przyszedł czas, aby pochwalić się warsztatami, w…
Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 na Uniwersytecie Dzieci
Czy naukowiec z habilitacją potrafi zaciekawić siedmiolatka? Wykład inaugurujący 11 rok działalności Uniwersytetu Dzieci udowadnia, że tak!
Wiem dużo o dinozaurach, ale ten Pan (dr hab. Tomasz Sulej z Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzący wykład Dlaczego wyginęły dinozaury?) wie więcej niż ja – mówi siedmioletni Marcin, student kierunku Odkrywanie. W rozpoczynającym się roku akademickim Marcin, dzięki zajęciom na Uniwersytecie Dzieci, dokona jeszcze wielu odkryć naukowych, które pobudzą jego ciekawość.
16 września 2017 r. w 4 ośrodkach Fundacji Uniwersytet Dzieci (Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie) odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego dla 8,5 tysiąca dzieci w wieku 6-16 lat. Mali studenci przez kolejny rok będą spotykać się z naukowcami, akademikami, przedsiębiorcami i poznawać otaczający je świat w nowoczesnych laboratoriach, salach wykładowych, centrach nauki. Uniwersytet Dzieci to miejsce, w którym uczymy dzieci rozumieć otaczający je świat, tak by umiały w nim działać w przyszłości – mówi Anna Grąbczewska, prezes Fundacji Uniwersytet Dzieci.
W trakcie wykładów inauguracyjnych studenci poznali odpowiedzi na pytania takie jak: Dlaczego na pustyni w dzień jest gorąco a nocą zimno?; Dlaczego ludzie nie wykluwają się z jajek?; Co łączy ludzi i mrówki?; Kim jest człowiek nauki?; Jak wziąć zdrowie w swoje ręce? Na Uniwersytecie Dzieci naukowcy nie ignorują żadnych pytań i na każde starają się odpowiedzieć w sposób zrozumiały nawet dla 6-latka. Jest to możliwe dzięki autorskiej metodzie pytań i doświadczeń, którą metodologowie Fundacji opracowali specjalnie po to, by naukowcy mogli odpowiadać dzieciom w sposób dla nich zrozumiały.
W tym roku akademickim na dziecięce pytania odpowiedzą naukowcy z kilkudziesięciu najlepszych uczelni w Polsce. Dzięki zaangażowaniu naukowców i energii dzieci będzie to fascynujący rok!