skip to Main Content

Jubileusz 10-lecia Fundacji Uniwersytet Dzieci – relacja z wydarzenia

Z okazji 10-lecia Fundacji Uniwersytet Dzieci 27 maja na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się wielkie święto nauki, naukowców, dzieci i wszystkich osób związanych od 10 lat z pierwszym polskim uniwersytetem dzieci.

Jubileusz otworzył JM Rektor UW prof. dr hab. Marcin Pałys, który powitał zgromadzonych w Sali Senatu gości. Następnie Anna Grąbczewska, prezes Fundacji, opowiedziałą o nieszablonowych działaniach na rzecz edukacji dzieci, które od dekady prowadzi z sukcesem Fundacja.

W trakcie uroczystości Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin wręczył nagrody Fundacji Uniwersytet Dzieci najlepszym Wykładowcom Roku za zajęcia w roku akademickim 2016/2017. Jest to wyjątkowa nagroda, bo przyznawana przez dzieci, nagroda za najciekawszy wykład i warsztaty w mijającym roku akademickim.

Lista laureatów w kategorii „Wykładowca Roku 2016/2017 Uniwersytetu Dzieci:

  • dr Rafał Czajkowski, mgr Edyta Balcerek za warsztaty Jak działa pamięć?
  • dr Remigiusz Gogosz za wykład Czy wikingowie odkryli Amerykę?
  • Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka za wykład Czy młody człowiek może powiedzieć „nie” zgodnie z prawem?
  • zespół pracowników Valeo za warsztaty na kierunku Mistrz i Uczeń
  • dr Tomasz Płonek za wykład Jak przeprowadzić operację na otwartym sercu?
  • Karolina Szymanowska za warsztaty Jak powstają rzeźby?
  • dr Anna Nynca, dr Sylwia Świgońska za warsztaty z biologii molekularnej na kierunku Nauka do kwadratu
  • dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM za wykład Czego uczy się człowiek XXI wieku?

Następnie nagrody i wyróżnienia otrzymali autorzy najlepszych scenariuszy lekcji. Po raz pierwszy Fundacja przyznała także nagrodę dla Popularyzatora Nauki

Laureaci w kategorii Najlepszy Scenariusz Lekcji:

  • dr inż. Wojciech Kilian, mgr inż. Agata Włóka za scenariusz Jak zbudować wytrzymały most?

Wyróżnienia:

  • dr Hanna Sztwiertnia za scenariusz Po co ptakom pióra?
  • dr hab. inż. Marcin Lis za scenariusz Jak z jajka powstaje kura?

Laureat w kategorii Popularyzator Nauki Fundacji Uniwersytet Dzieci:

  • dr Takao Ishikawa za realizację misji Fundacji Uniwersytet Dzieci, a także za nowatorskie podejście do przekazywania skomplikowanej wiedzy w przystępny sposób oraz niezwykłą rzetelność i kreatywność w realizacji wszelkich zajęć ze studentami.

Po oficjalnym wręczeniu nagród goście mieli okazję wysłuchać wykładu Karoline Iber z międzynarodowej sieci EUCU.NET o tym ‘Jak uniwersytet dzieci zmienia uniwersytet’. Następnie odbył się panel ekspercki, w którym uczestniczyli rektorzy kluczowych polskich uczelni współpracujących z Fundacją. Wspólnie zastanawiano się, czy Uniwersytet Dzieci komunikuje naukę, edukuje, czy rekrutuje przyszłych studentów? Dyskusję prowadził Robert Firmhofer – Dyrektor Naczelny Centrum Nauki Kopernik.

Wielkie święto małych studentów zakończył jubileuszowy wykład doktora Tomasza Rożka ‘Czy w kosmosie można prowadzić wykopaliska?’, na który przybyło prawie 800 dzieci w wieku 10 -16 lat. W sali Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego – znany popularyzator nauki z wielkim zaangażowaniem odpowiadał na pytania słuchaczy.

W trakcie wszystkich uroczystości panowała wspaniała naukowa atmosfera, która inspirowała do refleksji nad znaczeniem i rolą dziecięcych uniwersytetów na całym świecie. Jubileuszowe spotkanie naukowców, rektorów, przedstawicieli biznesu, a także małych studentów dostarczyło wielu wrażeń i zmotywowało Fundację do dalszego działania na rzecz rozwoju edukacji.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.

Back To Top