skip to Main Content

Uniwersytet jest dla dzieci!

Czy warto zapisać dziecko na Uniwersytet Dzieci? Najlepiej niech odpowiedzą na to pytanie sami studenci:

Studentem jestem już od 7 lat, ubolewam, że już kończę. Dowiedziałam się tu masy inspirujących rzeczy. Uniwersytet Dzieci pomógł mi w wielu dziedzinach. (…) Studiując tu, wybierałam dziedziny, które mnie nie interesują, żeby postawić sobie wyzwania i przekonać się, że jeśli chcę, mogę zrobić wszystko. Zobaczcie sami. Przekonacie się, że się Wam spodoba.
Wiktoria, 13 lat

Na Uniwersytecie Dzieci najbardziej podoba mi się to, że można wybrać kierunek, który cię interesuje, i zdobywać wiedzę, której nie zyskam w szkole.
Mikołaj, 10 lat

Od 10 lat na Uniwersytecie Dzieci studenci w wieku 6-16 lat rozwijają swoje zainteresowania, poszukują odpowiedzi na pytania i próbują na nie odpowiedzieć razem z tymi, którzy wiedzą najlepiej – z naukowcami i ekspertami z wielu dziedzin. Spotykają się w miejscach, gdzie bada się i poznaje świat – na wyższych uczelniach, w instytucjach nauki i kultury, w muzeach. Zdarza się, że mają zajęcia na poczcie, w telewizji, w radiu, w siedzibie firmy zajmującej się nowymi technologiami, w filharmonii, w teatrze, w licznych laboratoriach, fabrykach, w sądzie, urzędzie, na lotnisku. Uniwersytet Dzieci to setki warsztatów, wykłady, laboratoria w inspirującej atmosferze.

Największy wróg nauki to nuda. Na Uniwersytecie Dzieci dbamy o to, by zajęcia były przede wszystkim ciekawe. Warsztaty, prowadzone w małych grupach, pozwalają każdemu dziecku brać w nich czynny udział. Dzieci pytają, badają, działają i analizują. Podział na grupy wiekowe gwarantuje dostosowanie sposobu przekazania wiedzy do poziomu intelektualnego i emocjonalnego studentów, pozwala naukowcom rozmawiać z dziećmi nawet o najtrudniejszych sprawach za pomocą czytelnych przekazów.

Dla młodszych dzieci (6-11 lat) przeznaczone są kierunki: Odkrywanie, Inspiracje i Tematy. Zajęcia na tych kierunkach pozwalają studentom poszerzyć wiedzę o świecie. Na przykładzie wielu doświadczeń i eksperymentów dzieci odkrywają prawa fizyczne i chemiczne, zdobywają wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, ale też z zakresu kultury, sztuki, techniki czy nowych technologii. W ciągu kilku lat poznają więc wiele dziedzin nauki, by później wybrać tę, która szczególnie ich interesuje.

Nastolatki często mają już ściśle określone zainteresowania, potrafią lepiej ocenić swoje umiejętności. Dlatego dla młodzieży w wieku 12-16 lat przygotowaliśmy kierunki: Mistrz i Uczeń oraz Nauka do kwadratu. Na obu kierunkach studenci wybierają interesującą ich dziedzinę spośród kilku, a nawet kilkunastu różnych specjalizacji. Finanse, dziennikarstwo, fotografia, programowanie, kryminalistyka, immunologia, malarstwo to tylko kilka przykładów interesujących bloków tematycznych. Dzięki udziałowi w tych zajęciach młodzież pogłębia wiedzę i odkrywa swoje zainteresowania. Studenci pracują z naukowcami, artystami i ekspertami w ich miejscach pracy. Dowiadują się więc, jak wygląda praca związana z daną dziedziną nauki czy sztuki, i przekonują się, czy chcą się tym samym zająć w przyszłości. To ogromne ułatwienie w kontekście dalszego kształcenia i wyboru zawodu.

Wszystkie zajęcia przygotowywane są w oparciu o Metodę pytań i doświadczeń, wypracowaną przez naukowców i ekspertów Uniwersytetu Dzieci. Celem metody i każdych zajęć jest wzbudzenie chęci poznawania świata i siebie – swoich talentów i pasji, kształcenie myślenia naukowego, opartego na stawianiu pytań badawczych, a także rozwój kreatywności, przedsiębiorczości oraz umiejętności pracy zespołowej poprzez pracę metodą projektu.

Uniwersytet Dzieci uczy również kompetencji społecznych. Rozpoznawanie własnych i cudzych emocji, empatia, umiejętność słuchania, kreatywność, umiejętność autoprezentacji, współpracy, prowadzenie projektu – to tylko wybrane umiejętności, które kształtujemy na Uniwersytecie Dzieci, praktycznie na każdych zajęciach warsztatowych.

Na Uniwersytecie Dzieci studiowało już ponad 21 tys. studentów. Większość zostaje z nami na dłużej, bo udowadniamy, że nauka jest fascynująca.

Obecnie trwa jeszcze rekrutacja na Uniwersytet Dzieci we Wrocławiu i Olsztynie: uniwersytetdzieci.pl/rekrutacja

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z zajęć Uniwersytetu Dzieci.

Back To Top