Meet and Code, czyli młodzi wynalazcy w akcji

Czy da się podłączyć banana do prądu i zaprogramować marchewkę? Dowiedziały się tego, a nawet doświadczyły dzieci, które uczestniczyły w wydarzeniu Meet and Code w Warszawie.
Inicjatywa Meet and Code zorganizowana została w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Miała na celu wprowadzić dzieci i młodzież w świat technologii oraz programowania. Nasze warsztaty, które prowadził wykładowca Uniwersytetu Dzieci – Michał Kłosiński, pokazały dzieciom, jak dobrą zabawą może być programowanie oraz jak za pomocą kodowania realizować swoje pomysły.

Warsztaty dostarczyły dzieciom naprawdę niesamowitej zabawy, połączonej z przyswajaniem wiedzy w przystępny i angażujący sposób. Dzieci najpierw przekonały się, jak działa prąd, a potem stworzyły prostą grę komputerową w Scratch’u. Wiedza o prądzie była im potrzebna do wykorzystania zestawu MaKey MaKey. Za jego pomocą uczestnicy stworzyli grające marchewki, czyli „carrotjoysticki”. Kablami podłączali marchewki do specjalnej płytki, a stworzona przez nich postać chodziła lub skakała w odpowiednim kierunku. Oprócz szlifowania umiejętności programistycznych uczestnicy rozwinęli umiejętności analityczne, współpracy w grupie, wyciągania wniosków oraz kreatywność.

Opinie dzieci po zajęciach nie pozostawiają złudzeń. Warsztaty bardzo się podobały:
– “myślałem, że będzie nudno, ale było bardzo, bardzo fajnie!”;
– “opuściłem zbiórkę harcerską, ale było warto!”;
– “zrobiliśmy z bratem super grę!”
– “nasz carrotjoystick działał!”
– “Scratch jest dużo ciekawszy, niż wydawało się w szkole”

Cieszymy się, że Uniwersytet Dzieci był częścią tak świetnej inicjatywy.

Sponsorem Meet and Code 2018 jest SAP.

Partnerem inicjatywy jest Fundacja TechSoup.