skip to Main Content

Nastoletni studenci Uniwersytetu Dzieci zakończyli semestr profesjonalnymi konferencjami

Nauka do kwadratu to kierunek dla 14-16-latków na Uniwersytecie Dzieci. Młodzi ludzie w trakcie zajęć ze specjalistami zgłębiają tajniki tych dziedzin nauki, które ich wyjątkowo interesują.  Genetyka, programowanie,  przyroda, nowe technologie, grafika 3D – to tylko niektóre ze specjalizacji, które wprowadzają młodych ludzi w świat współczesnej nauki. Zajęcia odbywają się w profesjonalnych pracowniach i laboratoriach, a prowadzą je wybitni specjaliści. Po każdym semestrze odbywają się konferencje podsumowujące realizację projektu. Poniżej zamieszczamy relacje z wydarzeń w każdym z ośrodków Uniwersytetu Dzieci.

Olsztyn

„Jakie efekty może przynieść wspólna praca?” – pod takim tytułem 10 lutego odbyła się konferencja  podsumowująca pierwszy semestr Nauki do kwadratu w roku akademickim 2017/2018. Na uroczyste spotkanie licznie przybyli bliscy i przyjaciele studentów. Celem wydarzenia  było zaprezentowanie efektów pracy na specjalizacjach: fitoterapia, trening relaksacji i uważności, sztuka teatralna, programowanie i dietetyka. Każda ze specjalizacji przestawiła efekty swojej pracy badawczej, co spotkało się z serdecznym odbiorem audytorium.

Rozpoczęliśmy etiudą  teatralną pt. „Zdrowie”, następnie publiczność odpowiadała na pytania przygotowane i opracowane przez studentów dietetyki. Studenci fitoterapii zaprezentowali samodzielnie skomponowane mieszanki ziół i mydełek. Studenci programowania zaprezentowali profesjonalnie przygotowaną aplikację do liczenia kalorii,
a studenci ze specjalizacji trening relaksacji i uważności przygotowali kilka ćwiczeń pomagających się zrelaksować.

Warszawa

Konferencja „Czy śmieci to zagrożenie ekologiczne, czy szansa na zmianę?” odbyła się 17 lutego. Wzięli w niej udział studenci kierunku Nauka do kwadratu, którzy w pierwszym semestrze uczestniczyli w seminariach naukowych poświęconych problemowi zanieczyszczenia środowiska śmieciami. Studentom towarzyszyli ich rodzice i przyjaciele.

Podczas prawie dwugodzinnej konferencji siedem grup wspólnie ze swoimi prowadzącymi prezentowało efekty swoich badań, obserwacji i pracy z ostatniego półrocza.

Konferencję rozpoczęła grupa przyrodnicza, która zaprezentowała wyniki swoich obserwacji zebranych podczas spaceru po lesie w północnej części Warszawy. Wyniki pokazywały, ile śmieci na metr kwadratowy można znaleźć w obszarach w pobliżu zabudowań ludzkich i głębiej w lesie oraz ile śmieci (butelek, plastiku itp.) przepływało Wisłą w ciągu 15 min.

Studenci, którzy uczęszczali na seminarium pt. „Biznes na śmieciach”,  zaprezentowali swoje pomysły na wykorzystanie problemu zanieczyszczonego środowiska i przekucia go w ekologiczny biznes. W ten sposób z drewnianych paneli powstawały meble, a z innych odpadów… ekologiczne skarpetki. Studenci ze specjalizacji kampania społeczna zaprezentowali z kolei samodzielnie przygotowane spoty reklamowe i plakaty. Wykazali się przy tym zarówno pomysłowością, jak i poczuciem humoru. Studenci sztuki zaprosili uczestników konferencji do obejrzenia wystawy prac stworzonych z różnych plastikowych odpadów.

Grupa, która uczęszczała na seminarium dotyczące nowych technologii, przedstawiła publiczności swoje innowacyjne projekty urządzeń, których głównym celem jest sortowanie odpadów z plastiku. Studenci, którzy przez pół roku uczęszczali na seminarium z inżynierii środowiska, zaprezentowali uczestnikom konferencji doświadczenia. Pokazali, jak w warunkach domowych stworzyć własną lampę lawową i sprawdzili, czy z owoców może popłynąć prąd. Na koniec studenci ze specjalizacji aktorstwo wykonali krótką etiudę, która pokazywała stosunek różnych ludzi do ochrony środowiska.

Kraków

Studenci z Krakowa podsumowali swoją semestralną pracę badawczą w trakcie konferencji, która odbyła się 3 lutego. Najpierw wspólnie z dr.n.m. Markiem Koprowskim ze Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie odpowiedzieli na pytanie : „Jaką ceną płacimy za postęp cywilizacyjny?”. Następnie rodzice i studenci 8 specjalizacji z 13 grup projektowych wysłuchali prezentacji wyników swoich projektów.

Nie zabrakło naukowych wyników ankiet badawczych, ale i przedstawienia gier, które mogą edukować. Studenci ze specjalizacji teatr zaprezentowali krótki brief etiudy teatralnej, która podejmowała trudny temat chorób cywilizacyjnych. Młodzież odkrywająca sekrety genetyk sprawdziła, czy choroby cywilizacyjne mamy w genach, a studenci ze specjalizacji zoologia podzielili się wiedzą na temat tego, czy zwierzęta mogą chorować na cukrzycę.

Wszyscy obecni mogli też wysłuchać, jak robot NAO diagnozuje, czy nasz styl życia wymaga zmiany. Na zakończenie studenci technik w sztuce współczesnej zaprosili na swoją wystawę. Znalazły się na niej prace przedstawiające emocje towarzyszące nam po przejedzeniu się, zatruciu nikotyną i innymi używkami.

Wrocław

Konferencja odbyła się 10 lutego na Uniwersytecie Przyrodniczym. Wzięli w niej udział studenci, a także rodzice, wolontariusze i oczywiście naukowcy. Studenci wszystkich 5 specjalizacji zaprezentowali efekty swoich projektów. Młodzież zgłębiająca tajniki grafiki 3D  przedstawiła stworzone przez siebie animacje, programowania – strony internetowe, dziennikarstwa radiowego – wywiad z powstańcem warszawskim, natomiast reprezentanci kampanii społecznych i socjologii opowiedzieli o swoich pomysłach dotyczących angażowania społeczeństwa w walkę z łamaniem praw człowieka.

Konferencja podsumowująca Naukę do kwadratu to bardzo inspirujące wydarzenie, które pozwala podejść do złożonych i trudnych globalnych problemów ze świeżym, innowacyjnym spojrzeniem, często wkraczającym w interdyscyplinarne dziedziny nauk. To dobry moment, aby studenci zobaczyli, jak pracowali ich koledzy i koleżanki z innych specjalizacji i weryfikowali swoje zainteresowania naukowe. Ogromnie gratulujemy wszystkim studentom Nauki do kwadratu zaangażowania w realizowane projekty i życzymy dalszej satysfakcji ze zdobywania wiedzy!

Więcej informacji o kierunku: uniwersytetdzieci.pl/kierunki/nauka-do-kwadratu

 

 

Back To Top