Turniej wiedzy dla małych i dużych zakończony!

Setki uczestników w 4 miastach w Polsce w jednym dniu wspólnie rozwiązywało naukowe zagadki. Robiliśmy zapachy (róża, hiacynt), sprawdzaliśmy, czy dźwięk można zobaczyć (można!), konstruowaliśmy samoloty oraz badaliśmy jak ich konstrukcja wpływa na tor lotu. Eksperymenty, doświadczenia i mnóstwo zabawy dla rodzin, przyjaciół, dużych i małych. Świetna atmosfera, naukowe skupienie – kwintesencja tego, co w każdą sobotę oferuje Uniwersytet Dzieci.

Turniej był podziękowaniem za wsparcie kampanii Dziecko na uniwersytecie. Wszystkim darczyńcom ogromnie dziękujemy za wsparcie Funduszu stypendialnego, dzięki któremu dzieci z rodzin mniej zamożnych będą mogły studiować na Uniwersytecie Dzieci w nadchodzącym roku akademickim.

Turniej zakończył się konkursem, w którym każde dziecko biorące udział w Turnieju mogło zadać pytanie do naukowca, które opracujemy jako temat przyszłych zajęć.  Dzieci zadały nam mnóstwo pytań, z których komisje konkursowe we wszystkich miastach wytypowały jako zwycięskie następujące:

Kraków:

Iwo ‘Dlaczego nie możemy się sami połaskotać?’

Piotr ‘Co by było, gdyby nie było czasu?’

Antoni ‘Dlaczego sznurówki się rozwiązują, chociaż są zawiązane na węzeł?’

Oliwia ‘Czy psy mają swój ulubiony zapach?’

Emil ‘Dlaczego człowiek nie słyszy ultradźwięków i infradźwięków?’

Warszawa:

Katarzyna  ‘Czy koń ma łaskotki?’

Jakub ‘Co jest za czarną dziurą?’

Iga ‘Czy gdyby wszyscy ludzie stanęli na jednej półkuli ziemskiej, to czy zmienilibyśmy jej trasę?’

Mikołaj ‘Skąd naukowcy czerpią pomysły na eksperymenty?’

Jakub ‘Dlaczego banany są żółte?’

Wrocław:

Malwina ‘Co się stanie, kiedy ziemia przestanie się kręcić?’

Maja ‘Dlaczego piłeczka pingpongowa skakała?’

Kamil ‘Czy da się zobaczyć czarną dziurę w kosmosie?’

Joanna ‘Po co roślinom chlorofil, skoro to tylko zielony barwnik barwiący liście?’

Nadia ‘Dlaczego dźwięk wydobywa się ze stron głosowych?’

Olsztyn:

Bartosz ‘Jak rakiety przebijają się przez atmosferę?’

Adam ‘Czy w wirze kręci się w prawą stronę?’

Maciej ‘Skąd się bierze piasek?’

Urszula ‘Czemu gumka się rozciąga?’

Filip ‘Skąd słońce bierze energię, żeby świecić?’

Zwycięzcy otrzymają darmowe indeksy na nadchodzący rok akademicki. Gratulujemy i wszystkim serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę !

Partnerem Turnieju wiedzy dla małych i dużych była