Kosmiczny Turniej wiedzy w Krakowie

24 marca w nowoczesnym centrum sportowo-rekreacyjnym Com Com Zone odbył się Turniej wiedzy dla małych i dużych. Wydarzenie było podziękowaniem dla osób, które wsparły kampanię Dziecko na uniwersytecie – przekazały środki na stypendia dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji ekonomicznej oraz rodzin wielodzietnych – by one także mogły w każdą sobotę brać udział w fascynujących zajęciach Uniwersytetu Dzieci.

W Turnieju w Krakowie wzięło udział ponad 100 osób – dzieci i dorosłych – uczestników kosmicznej misji. Gości prowadziła do recepcji ścieżka oznaczona kolorowymi balonami z helem. Tam dzieci otrzymywały karty pokładowe, a dorośli zasady kosmicznej misji. Następnie zespoły były witane przez konferansjera-astronautę, który wtajemniczał wszystkich w szczegóły. Wtedy zabawa rozpoczynała się na całego! Każda z drużyn podchodziła do różnych stanowisk z doświadczeniami i zagadkami. Dzieci mogły poczuć się jak naukowcy – w specjalnych fartuchach i okularach ochronnych odkrywały, dlaczego w woda w morzu jest słona albo przy pomocy rodziców i wolontariuszy tworzyły własne perfumy z kwiatów. Ze zdziwieniem odkrywały, że dźwięk można zobaczyć. Wiele radości dostarczyło także wspólne konstruowanie samolotów z papieru i sprawdzanie, który z nich pofrunie najdalej i dlaczego. Drużyny poznawały także mnóstwo ciekawostek ze świata przyrody, podchodząc do stanowisk z zagadkami. Dzieci mogły eksperymentować do woli – dotykać, wąchać, badać i obserwować, co dostarczało ogromnej frajdy.  Uśmiechy nie schodziły z twarzy małych uczestników, którzy z dumą rozwiązywali kolejne zagadki. Do kolejnych doświadczeń motywowała chęć zdobycia pieczątki na karcie pokładowej. W trakcie wydarzenia uczestników rozbawiał astronauta zachęcający do kosmicznych ćwiczeń.

Na zakończenie Turnieju dzieci otrzymywały upominki oraz dyplom Odkrywcy kosmosu. Na mecie wrzucały także kupony konkursowe z pytaniami do naukowców. Autorzy 5 najciekawszych i najbardziej oryginalnych pytań zostali nagrodzeni indeksami Uniwersytetu Dzieci na rok akademicki 2018/2019!

Iwo ‘Dlaczego nie możemy się sami połaskotać?’
Piotr ‘Co by było, gdyby nie było czasu?’
Antoni ‘Dlaczego sznurówki się rozwiązują, chociaż są zawiązane na węzeł?’
Oliwia ‘Czy psy mają swój ulubiony zapach?’
Emil ‘Dlaczego człowiek nie słyszy ultradźwięków i infradźwięków?’

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą rodzinną atmosferę i ogromny entuzjazm w przeprowadzaniu doświadczeń i radość ze zdobywanej wiedzy. Gorąco dziękujemy  także wolontariuszom za ogromne zaangażowanie i pomoc w organizacji wydarzenia.

Kampania wciąż trwa!

Wciąż można wesprzeć dowolną kwotą Fundusz stypendialny, dzięki któremu dzieci z mniej zamożnych rodzin będą mogły uczęszczać w fascynujących zajęciach na Uniwersytecie Dzieci.  Zachęcamy do dalszego wsparcia akcji dowolną kwotą:

fundacja.uniwersytetdzieci.pl/przekaz-darowizne

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Partnerzy Turnieju