Relacja z Turnieju wiedzy w Olsztynie

24 marca Muzeum Nowoczesności w Olsztynie zmieniło się w naukową galaktykę. Zamiast stałej ekspozycji, w jednej z sal pojawiły się stoiska doświadczalne – planety. Odwiedzali je mali i duzi uczestnicy Turnieju wiedzy. Zaproszenie do wspólnej zabawy z nauką było podziękowaniem dla naszych darczyńców, którzy wsparli Fundusz stypendialny.

Podczas doświadczeń sprawdzaliśmy m.in.: czy dźwięk można zobaczyć, dlaczego woda morska jest słona, skąd się bierze zapach perfum oraz co sprawia, że samoloty potrafią wznieść się w powietrze. Uczestnikom najbardziej przypadło do gustu doświadczenie z dźwiękiem. Dorośli jak i dzieci z zafascynowaniem obserwowali skaczące pod wpływem hałasu ziarenka kaszy i z zaskoczeniem nasłuchiwali dźwięków wydobywających się po przesunięciu palcem brzegu kieliszka. Pozostałe doświadczenia i zagadki również odkrywały wiele ciekawostek o otaczającym nas świecie. Uczestnicy z zaangażowaniem brali udział w eksperymentach, wysuwając wnioski i świetnie się przy tym bawiąc. Niektóre pytania i odpowiedzi szokowały uczestników Turnieju. Dlaczego zebra ma paski? Czy biedronka ma tyle lat ile ma kropek? Jak długo będzie świecić Słońce? Jak pająk robi sieć? – to tylko niektóre z pytań na jakie odpowiadały drużyny. Podczas Turnieju liczyła się dobra zabawa, dlatego nikt nie przejmował się tym, że czasem nie znał odpowiedzi na pytanie. Zadaniem uczestników było przeprowadzenia doświadczenia, niezależnie od tego czy odpowiedź zostanie udzielona poprawnie.

Dzieci, które odwiedziły wszystkie stoiska z pytaniami i eksperymentami, mogły zadać ciekawe pytanie do naukowca i tym samym wziąć udział w konkursie o indeks Uniwersytetu Dzieci. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Wszystkie pytania były bardzo oryginalne. Ostatecznie udało się wyłonić zwycięzców, którzy otrzymali bezpłatny rok zajęć na Uniwersytecie Dzieci:

Bartosz ‘Jak rakiety przebijają się przez atmosferę?’
Adam ‘Czy w wirze kręci się w prawą stronę?’
Maciej ‘Skąd się bierze piasek?’
Urszula ‘Czemu gumka się rozciąga?’
Filip ‘Skąd słońce bierze energię, żeby świecić?’

Gratulujemy laureatom i dziękujemy naszym darczyńcom za wsparcie kampanii i wspólną zabawę podczas Turnieju.

Kampania wciąż trwa!

Wciąż można wesprzeć dowolną kwotą Fundusz stypendialny, dzięki któremu dzieci z mniej zamożnych rodzin będą mogły uczęszczać w fascynujących zajęciach na Uniwersytecie Dzieci.  Zachęcamy do dalszego wsparcia akcji dowolną kwotą:

fundacja.uniwersytetdzieci.pl/przekaz-darowizne

Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia:

Partnerzy Turnieju