Energetyczne szkolenia w ramach projektu POWER już za nami! Pracownicy Fundacji Uniwersytet Dzieci rozwinęli…
Pora na Kino Dzieci! Pora na ciekawość!
Już 23 września ruszy 4. Festiwal Filmowy Kino Dzieci pod hasłem „Pora na ciekawość”, którego Fundacja Uniwersytet Dzieci jest partnerem. W tym roku ten szczególny, festiwalowy tydzień upłynie na oglądaniu, odkrywaniu, zgłębianiu, pytaniu i poznawaniu w kinach w całej Polsce – od Gdańska po Kraków. Festiwal zagości w aż 20 miastach. Przed nami atrakcje dla dzieci i rodziców, które pozwolą im wspólnie i twórczo spędzić czas – warsztaty, wykłady, spotkania i oczywiście projekcje. W programie aż 100 filmów pełno i krótkometrażowych.
Jak co roku przedsmak festiwalowych atrakcji będzie można poczuć już tydzień wcześniej, bo w weekend 16-17.09 w zaprzyjaźnionych z Kinem Dzieci kawiarniach we Wrocławiu i Warszawie. Odbędą się projekcje i spotkania, będą też ciasta i moc zabawy.
To tydzień przed festiwalem, a co podczas festiwalu? Zacznijmy od konkursów. O statuetkę Kwiatu Paproci stanie w szranki osiem filmów. Zwycięskie produkcje wybiorą trzy składy jurorskie: twórców i dziennikarzy oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Jak co roku również publiczność wyłoni najlepszy film festiwalu w ogólnopolskim głosowaniu. W poszczególnych miastach widzowie wybiorą również ulubionych bohaterów filmów krótkometrażowych.
Nowościami w tegorocznym programie są dwie sekcje – Kino Dzieci z nosem w książkach i Odkrycia. W ramach tej pierwszej zobaczyć będzie można wybór adaptacji znanych pozycji z literatury dla najmłodszych, zarówno współczesnych, jak i klasycznych. Nie zabraknie też spotkań z autorami i wspólnego czytania. Z kolei Odkrycia to sekcja, która powstała z myślą o pokazywaniu wyjątkowych i poruszających filmów z całego świata, które mają skłaniać do dyskusji. Znajdą się w niej zarówno pełnometrażowe animacje, dokumenty, jak i filmy aktorskie o szczególnych walorach artystycznych.
W zeszłym roku podziwialiśmy filmową panoramę Francji. W tym zapraszamy na wyprawę do kraju, który może i jest bliżej na mapie, ale to wcale nie znaczy, że nie skrywa mnóstwa niespodzianek – ci, którym nie zabraknie ciekawości, odkryją, że Czechy w kinowym repertuarze dla dzieci mają nie tylko opowieści o Kreciku. W sekcji znajdą się klasyki krótkometrażowej animacji oraz pełnometrażowe fabuły. Projekcjom będą towarzyszyły warsztaty, pokazy
i spotkania. W sekcji Panorama będzie można jeszcze raz zobaczyć zeszłorocznych laureatów na wielkim ekranie oraz zapoznać się z najnowszymi filmami dla młodych widzów, które gościły w polskich i europejskich kinach.
Nie zabraknie wydarzeń dla rodziców.
W Warszawie i Wrocławiu będzie się także można spotkać z wykładowcami Uniwersytetu Dzieci:
Warszawa:
- 24.09, godz. 15.15, Nic bez nas, 87′, 9+ (kino Muranów)
po seansie wykład Uniwersytetu Dzieci: Planeta Ziemia – najcenniejszy skarb
mgr Wojtek Doroszewicz – Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytet Warszawski - 30.09, godz. 14.00, Storm. Opowieść o odwadze, 100′, 9+ (kino Muranów)
po seansie wykład Uniwersytetu Dzieci: Autostopem przez Galaktykę Gutenberga
dr Błażej Popławski - 1.10, godz. 12.45, Labirynt, 99′, 9+ (Kinoteka)
po seansie wykład Uniwersytetu Dzieci W labiryncie wirtualnej rzeczywistości
Paweł Gajda, Carbon Studio VR
Wrocław:
- 30.09 13:00 Storm. Opowieść o odwadze, prelekcja Jak zmiany wniosło wynalezieniu druku? Dr Marcin Dyś
Obecnie wciąż trudno wyobrazić sobie świat bez papierowych książek czy gazet. W XV wieku powielanie treści nie było jednak tak oczywiste i dopiero za sprawą wynalazku Johannesa Gutenberga możliwe stało się przemysłowe drukowanie treści. Jakie perspektywy otworzyło przed ludźmi wynalezienie druku? Krótka prelekcja przed seansem przybliży najmłodszym wiedzę o tym, jak wyglądały początki druku pod koniec średniowiecza.
- 30.09 13:30 Nic bez nas, prelekcja Jak możemy wpłynąć na przyszłość naszej planety? Dr Hanna Sztwiertnia.
Prawie połowa największych rzek na świecie jest poważnie zatruta lub zagrożona wyschnięciem. Pomimo to każdego dnia do światowych zasobów wody trafiają 2 miliony ton zanieczyszczeń. Z jakimi zagrożeniami codziennie mierzy się nasza planeta? Jak każdy z nas może jej pomóc w tej nierównej walce? Krótka prelekcja przed emisją filmu będzie okazją do zastanowienia się nad przyszłością naszej planety.
W ramach spotkań Kino Dzieci o wychowaniu odbędą się także warsztaty i wykłady przygotowane we współpracy z Fundacją Familylab Polska (członkiem Familylab Association założonego przez Jespera Juula – duńskiego pedagoga o światowej renomie, autora m.in. „Kompetentnego dziecka”). O tym jak rozmawiać z dziećmi i o tym jak ich słuchać opowie trenerka i psycholożka Dušanka Kosanović.
Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się inauguracja Warsaw Kids Film Forum – branżowej części Kina Dzieci. WKFF to pierwsze w Polsce międzynarodowe forum pitchingowe skierowane do środowiska profesjonalistów. Podczas Forum odbędą się m.in. prezentacje projektów filmów i seriali dla młodej widowni, powstających w całej Europie. Wśród gości znajdą się międzynarodowi filmowcy i eksperci.
Ciekawi co dalej?
Więcej informacji: kinodzieci.pl