skip to Main Content

Wykładowcy Roku wybrani. Pierwsze spotkanie Przyjaciół Fundacji

3. października br. poznaliśmy wszystkich Wykładowców Roku 2014-15 nagrodzonych i wyróżnionych przez studentów Uniwersytetu Dzieci. Nagroda przyznawana jest za poszerzanie dziecięcych horyzontów, zainteresowanie dzieci nowymi tematami oraz wyjaśnianie im niejednokrotnie zawiłych treści w angażujący i przystępny sposób.

Naukowcy – nauczają, studenci – nagradzają
Po raz piąty studenci Uniwersytetu Dzieci wybrali najlepszych wykładowców i prowadzących warsztaty. Spośród ponad pięciuset pracowników naukowych  uczelni wyższych  i specjalistów studenci czterech ośrodków Uniwersytetu Dzieci wybrali tych, którzy swoim zaangażowaniem i pasją zdobyli ich szacunek i sympatię. To właśnie głosy dzieci, oddawane po każdych zajęciach, zadecydowały o tym, kto otrzyma statuetki Fundacji Uniwersytet Dzieci – symbol wzrastania naszych studentów, ich chęci sięgania ponad to, co zwyczajne i codzienne.

Nominacje w każdym ośrodku Uniwersytetu Dzieci
Zanim poznaliśmy Wykładowców Roku 2014-15 studenci w Krakowie, Warszawie, Olsztynie i Wrocławiu oceniali zajęcia wykładowe i warsztatowe wrzucając żetony do urn.  Kończąc rok akademicki 2014-15 pracownicy Fundacji, na podstawie opinii  dzieci, nominowali naukowców do nagrody. Nominacje były przyjęte przez prowadzących zajęcia bardzo życzliwie, a czasem z zaskoczeniem.  Wybór zwycięzców nie był łatwy.

Nagrodzeni naukowcy  
Wykladowca _WwaOrganizacja rozdania nagród Wykładowca Roku 2014-15 powiązana była z inauguracją roku akademickiego 2015-16 w każdym z ośrodków Uniwersytetu Dzieci. Wśród szanownego grona gości honorowych rektorów, prorektorów i dziekanów wyższych uczelni, przedstawicieli biznesu i organizacji edukacyjnych, obecna była również Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska.

Nagrodzeni naukowcy prowadzący wykłady i warsztaty w ośrodkach Uniwersytetu Dzieci, którzy otrzymali tytuł Wykładowcy Roku i okolicznościową statuetkę to
w Warszawie:
prof. dr hab. Piotr Głowacki, z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, za wykład pt.:”Co przed człowiekiem skrywa jeszcze Arktyka?” i dr inż. Stanisław Kalisz, ze  Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, za warsztaty pt.:”Ile soku jest w soku?”.

w Krakowie:
Michał Żołnowski,  za wykład pt.:”Czy Ziemia mogłaby zniknąć?” ; Pracownicy Zakładu Cytologii i Embriologii Roślin IB UJ w składzie: Jakub Bizan, Magdalena Cygan, Katarzyna Dziedzic, Iwona Kleszcz, Patryk Mizia, Katarzyna Piechowicz, z Zakładu Cytologii i Embriologii Roślin Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, za warsztaty pt.:”Po co tworzy się sztuczne nasiona?”.

we Wrocławiu:
dr Małorzata Proćków, z Uniwersytetu Wrocławskiego, za wykład pt.:”Czy ślimaki “rodzą się” z muszlą?” i Szymon Gryś, z Politechniki Wrocławskiej, za warsztaty pt.:”Jak skonstruować rakietę kosmiczną?”.

w Olsztynie:
mgr Jerzy Kawa, z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego z Wydziału Prawa i Administracji, za wykład pt.:”Jak zostać najbogatszym człowiekiem świata?” oraz dr inż. Paweł Pietkiewicz, z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego z Wydziału Nauk Technicznych, za warsztaty pt.:”Dlaczego statki nie toną?”, a wielu innych naukowców otrzymało wyróżnienia i dyplomy.
Serdecznie gratulujemy!

Spotkanie Przyjaciół Fundacji
Copy of DSCF01171Po uroczystości wręczenia nagród Wykładowcom Roku 2014-15 w Krakowie Zarząd Fundacji Uniwersytet Dzieci zainaugurował cykl Spotkań Przyjaciół Fundacji Uniwersytet Dzieci.  W Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkaliśmy się z przedstawicielami uczelni, szkół i biznesu, współpracujących z Fundacją, nauczycieli, którzy współtworzą z nami ciekawe projekty. Celem spotkania było przede wszystkim podziękowanie za dotychczasowe zaangażowanie w popularyzację nauki wśród dzieci oraz za wsparcie naszych działań. Rozmawialiśmy o planach Fundacji na najbliższy rok, o korzyściach płynących ze współpracy różnych środowisk. Zastanawialiśmy się również, co jeszcze możemy wspólnie zrobić dla edukacji dzieci, zarówno formalnej, jak i nieformalnej.

Opinie naszych przyjaciół są dla nas bardzo ważne i są znaczącym wsparciem w podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących rozwoju obecnie prowadzonych projektów, czy też uruchamianiu nowych.

Spotkanie, które odbyło się w Krakowie jest pierwszym z cyklu – planujemy spotykać się częściej, szukać inspiracji i rozmawiać z przyjaciółmi naszej organizacji, którym bliska jest misja Fundacji Uniwersytet Dzieci i pozytywnej zmiany edukacji.

Back To Top