Energetyczne szkolenia w ramach projektu POWER już za nami! Pracownicy Fundacji Uniwersytet Dzieci rozwinęli…
10 lat Fundacji Uniwersytet Dzieci. Nagrania z Jubileuszu
Z okazji 10-lecia Fundacji Uniwersytet Dzieci 27 maja na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się wielkie święto nauki, naukowców, dzieci i wszystkich osób związanych od 10 lat z pierwszym polskim uniwersytetem dzieci.
W wydarzeniu wzięli udział znamienici goście od lat działający na rzecz edukacji czy popularyzowania nauki: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, rektorzy najważniejszych polskich uczelni, Sekretarz Europejskiej Sieci Uniwersytetów Dziecięcych Karoline Iber, najlepsi naukowcy Uniwersytetu Dzieci oraz autorzy najciekawszych scenariuszy lekcji dla nauczycieli. Gościem specjalnym był dr Tomasz Rożek, który wygłosił fascynujący wykład dla niemal 800 dzieci.
W Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego panowała wspaniała, podniosła atmosfera pełna radości. 10 lat funkcjonowania Uniwersytetu Dzieci dostarczyło pozytywnych wniosków i refleksji. Zaproszeni do merytorycznej dyskusji goście podkreślali ogromną rolę Fundacji w popularyzowaniu nauki i dostrzegli wielki potencjał tej organizacji. Chwalili ideę zapraszania dzieci na uniwersytety, która okazała się zmianą nie teraźniejszości, ale przyszłości. Zgodnie potwierdzili, że zapewnienie dzieciom dobrego startu w przyszłość, wyposażenie ich w kluczowe dla współczesnego świata kompetencje to najlepsza inwestycja, która przyniesie korzyści całemu społeczeństwu.
W trakcie uroczystości Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin wręczył nagrody Wykładowcom Roku 2016/2017 Uniwersytetu Dzieci. Podkreślił, że przed naukowcami wykładającymi dla dzieci stoi o wiele trudniejsze zadanie, a to, że laureaci zostali wybrani przez dzieci, świadczy o tym, że zwycięzcami zostali bez wątpienia najlepsi naukowcy na świecie.
Lista laureatów w kategorii „Wykładowca Roku 2016/2017 Uniwersytetu Dzieci:
• dr Rafał Czajkowski, mgr Edyta Balcerek za warsztaty Jak działa pamięć?
• dr Remigiusz Gogosz za wykład Czy wikingowie odkryli Amerykę?
• Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka za wykład Czy młody człowiek może powiedzieć „nie” zgodnie z prawem?
• zespół pracowników Valeo za warsztaty na kierunku Mistrz i Uczeń
• dr Tomasz Płonek za wykład Jak przeprowadzić operację na otwartym sercu?
• Karolina Szymanowska za warsztaty Jak powstają rzeźby?
• dr Anna Nynca, dr Sylwia Świgońska za warsztaty z biologii molekularnej na kierunku Nauka do kwadratu
• dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM za wykład Czego uczy się człowiek XXI wieku?
Następnie nagrody i wyróżnienia otrzymali autorzy najlepszych scenariuszy lekcji. Po raz pierwszy Fundacja przyznała także nagrodę dla Popularyzatora Nauki.
Laureaci w kategorii Najlepszy Scenariusz Lekcji:
• dr inż. Wojciech Kilian, mgr inż. Agata Włóka za scenariusz Jak zbudować wytrzymały most?
Wyróżnienia:
• dr Hanna Sztwiertnia za scenariusz Po co ptakom pióra?
• dr hab. inż. Marcin Lis za scenariusz Jak z jajka powstaje kura?
Laureat w kategorii Popularyzator Nauki Fundacji Uniwersytet Dzieci:
• dr Takao Ishikawa za realizację misji Fundacji Uniwersytet Dzieci, a także za nowatorskie podejście do przekazywania skomplikowanej wiedzy w przystępny sposób oraz niezwykłą rzetelność i kreatywność w realizacji wszelkich zajęć ze studentami.
Po oficjalnym wręczeniu nagród goście mieli okazję wysłuchać wykładu Karoline Iber z międzynarodowej sieci EUCU.NET o tym ‘Jak uniwersytet dzieci zmienia uniwersytet’. Jubileuszowe spotkanie naukowców, rektorów, przedstawicieli biznesu, a także małych studentów dostarczyło wielu wrażeń i zmotywowało Fundację do dalszego działania na rzecz rozwoju edukacji.