Energetyczne szkolenia w ramach projektu POWER już za nami! Pracownicy Fundacji Uniwersytet Dzieci rozwinęli…
10 listopada zapraszamy na SPiN Day – spotkajmy się z nauką!
W tym roku świętować będziemy drugi SPiN Day, a jednocześnie pierwszy Międzynarodowy Dzień Centrów i Muzeów Nauki. W 33 miejscach w całym kraju odbywać się będą pokazy naukowe, warsztaty i gry. Będzie też można samodzielnie eksperymentować na interaktywnych wystawach i dać się porwać nauce. W niektórych instytucjach pojawią się goście specjalni, na co dzień związani z innymi miejscami. To niepowtarzalna okazja, by się z nimi spotkać.
Fundacja Uniwersytet Dzieci także bierze udział w tym wydarzeniu i przygotowała atrakcyjne wykłady dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych. Zobaczcie, z czego możecie skorzystać w Warszawie, Krakowie, Olsztynie i Wrocławiu:
Warszawa
Zapraszamy na wykład „Czy można wydrukować dziób pingwina?”
Co znajdzie się w szkolnym plecaku za kilka lat? Czy to możliwe, że już wkrótce każdy z nas będzie nosił przy sobie “zaczarowany ołówek”, który nasze pomysły przemieni w rzeczywiste przedmioty? To nie magia, to najnowsze wynalazki.
Technologia druku przestrzennego, czyli druku 3D, została wynaleziona i opatentowana w roku 1984 przez Charlesa Hulla. Obecnie ten wynalazek rewolucjonizuje kolejne dziedziny techniki, medycyny i życia codziennego.
W trakcie wykładu dowiemy się, jaka jest idea technologii druku przestrzennego oraz na czym polega działanie drukarki 3D. Na podstawie przykładów z życia codziennego poznamy kluczowe cechy druku 3D.
Gdzie: Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych, ul. Koszykowa 75, piętro 3, sala nr 329.
Kiedy: 10.11.2016 r., godz. 13.30-14.30
Wrocław
Zapraszamy na wykład: „Dlaczego gwiazdy świecą?”
Ile jest gwiazd na niebie? Czym są gwiazdozbiory i skąd wzięły się ich nazwy? Jak odnaleźć Wielki Wóz?
Wykład wprowadzi uczestników w świat astronomii i zabierze w podróż po rozgwieżdżonym niebie. Podczas prelekcji dowiedzą się oni, czym są gwiazdy i jak odnajdywać ich konstelacje. Poznają również odpowiedź na pytanie, dlaczego niektóre gwiazdy są jaśniejsze od innych i dlaczego Słońca, choć jest gwiazdą, nie widać na nocnym niebie.
Gdzie:Uniwersytet Wrocławski, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr, ul. Więzienna
Kiedy: 10 listopada 2016 r., godz. 12.00-13.00
Olsztyn
Zapraszamy na wykład: “Jakie tajemnice kryje DNA? – Tacy sami, a jednak różni”
Jakie tajemnice kryje DNA? Dlaczego dziedziczymy cechy? Jak to się dzieje że mamy taki sam nos jak tata albo że nie jesteśmy podobni do swojego rodzeństwa? Gdzie ukryte są informacje o tym, jak zbudowane jest nasze ciało?
Uczestnicy wykładu zapoznają się z budową cząsteczki DNA i dowiedzą się, w jaki sposób „tajemnica” zawarta w genach przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, a więc poznają podstawy dziedziczenia.
Gdzie: Wydział Humanistyczny, ul. Obitza 1, Aula 30
Kiedy: 10.11.2016 r., godz. 12.00-13.00
Kraków
Zapraszamy na wykład „Jak działa Wszechświat? Sprawdź, ile masz w sobie supernowej!”
Jak to się stało, że pierwiastki, które były obecne podczas Wielkiego Wybuchu, nadal stanowią część naszego organizmu? Jak powstał Wszechświat? Dlaczego Ziemia jest niezwykłą planetą?
Wykład będzie podróżą w czasie, podczas której dzieci poznają różnego rodzaju gwiazdy, ich ewolucję oraz dowiedzą się, czym są supernowa, czerwony karzeł i czarna dziura.
Gdzie: Wydział Matematyki i Informatyki, ul. Łojasiewicza 6
Kiedy: 10.11.2016 r., godz. godz. 12.00-13.00
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Zapisy na wydarzenia (dla nauczyciela z klasą lub samego nauczyciela) rozpoczynają się 12 października. Będzie można zapisać dowolną liczbę klas z danej szkoły, pod warunkiem że będą jeszcze miejsca na dany wykład.
Zapisy na wydarzenia (dla nauczyciela z klasą lub samego nauczyciela) rozpoczynają się 12 października. Będzie można zapisać dowolną liczbę klas z danej szkoły, pod warunkiem że będą jeszcze miejsca na dany wykład.
Zapisać można się poprzez stronę www.scenariuszelekcji.edu.pl.
Patronat honorowy:
Patronat: