Energetyczne szkolenia w ramach projektu POWER już za nami! Pracownicy Fundacji Uniwersytet Dzieci rozwinęli…
Zainspiruj nauczycieli ciekawymi szkoleniami – Metoda Pytań i Doświadczeń w praktyce
Fundacja Uniwersytet Dzieci od początku swojej działalności skupiała się na takich działaniach, które pozwalały dzieciom twórczo i aktywnie odkrywać świat. Poprzez warsztaty akademickie realizowane przez naukowców wyższych uczelni i specjalistów Uniwersytetu Dzieci odpowiadamy na dziecięcą ciekawość nie tylko dzięki tematyce zajęć, ale również poprzez metodę pracy – Metodę Pytań i Doświadczeń. Atrakcyjność zajęć warsztatowych i potwierdzona forma pracy ze studentami, zapoczątkowały myślenie o stworzeniu serwisu internetowego z inspiracjami na ciekawe zajęcia dla nauczycieli szkół podstawowych. Tak powstały Scenariusze Lekcji, bezpłatny serwis z gotowymi pomysłami na lekcje. Blisko 10 tys nauczycieli, którzy korzystają na co dzień ze scenariuszy, potwierdza funkcjonalność serwisu jako narzędzia pracy nauczyciela, narzędzia wiarygodnego (autorzy – naukowcy) i kompleksowego (film, wiedza dla nauczyciela, karty pracy, itp).
Autorska metoda
Zarówno zajęcia akademickie na Uniwersytecie Dzieci, jak i Scenariusze Lekcji, w swoim przebiegu szkolnej lekcji opierają się o autorską Metodę Pytań i Doświadczeń, metodę wypracowaną przez zespół Fundacji i naukowców. Metoda bazuje na działaniu naukowym, które w procesie dochodzenia do wiedzy stawia hipotezę, udowadnianą poprzez doświadczenia lub aktywności dzieci tak, by na końcu procesu wyciągnąć wnioski. Metoda kładzie nacisk na działania projektowe, pracę zespołową, kreatywność i przedsiębiorczość.
Jeśli nasi studenci i uczniowie, których lekcje w klasie oparte są na Metodzie Pytań i Doświadczeń potwierdzają, że metoda działa, to dlaczego nie szkolić nauczycieli, którzy jej jeszcze nie znają?
Ekspedycje
Taką genezę miał program Ekspedycje – program szkoleniowy dla nauczycieli szkół podstawowych, którzy uczestnicząc w konferencjach lub zamawiając Warsztaty w Pudełku (materiały szkoleniowe – rekwizyty i instrukcje, prowadzące nauczyciela przez pytania, doświadczenia i pracę projektową oraz ciekawe aktywności, które można wykorzystać podczas lekcji z uczniami), poznali Metodę Pytań i Doświadczeń.
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2015-16 program dotarł do 1500 szkół podstawowych w 5 miastach wojewódzkich: Katowice, Łódź, Gdańsk, Rzeszów, Poznań.
W konferencjach, tzw. Ekspedycjach Ekspertów, udział wzięło 500 nauczycieli szkół podstawowych, metodyków, pedagogów, a liczba zamówionych Warsztatów w Pudełku bliska jest 1200.
Program cieszył się dużym zainteresowaniem i dobrymi opiniami. Zapraszamy do obejrzenia reportażu z programu.
Zapraszamy do galerii zdjęć z konferencji i zapoznania się z Warsztatami w Pudełku.
Program był organizowany we współpracy z wojewódzkimi ośrodkami doskonalenia nauczycieli.
Partnerem programu jest
Program może mieć swoją kontynuację – wesprzyj nas.