Energetyczne szkolenia w ramach projektu POWER już za nami! Pracownicy Fundacji Uniwersytet Dzieci rozwinęli…
Uwaga, ciekawe – rozpoczęliśmy nowy rok akademicki
“Uwaga, ciekawe!” – tak swoją prezentację na temat grzybów rozpoczęli zeszłoroczni studenci kierunku Mistrz i Uczeń z Olsztyna. Bardzo jestem im za to wdzięczna. Ten tytuł oddaje istotę Uniwersytetu Dzieci, dlatego przywołuję go teraz, przedstawiając zajęcia, którymi chcemy zaciekawiać naszych studentów w roku akademickim 2015-16.
Czy na każdej planecie świeci Słońce? Co sprawia, że ptaki latają? Czy można zarazić się białkiem? Kiedy prawo nas ogranicza, a kiedy chroni? – na te i wiele innych dziecięcych pytań odpowiedzą wykładowcy Uniwersytetu Dzieci w trakcie trwających inauguracji roku akademickiego 2015/16.
Przed pierwszymi zajęciami trwały intensywne przygotowania… Wpisywanie indeksów i identyfikatorów dla nowych, najmłodszych studentów i wysyłanie mailingów do rodziców, którzy zapisują studentów na pierwsze wykłady i warsztaty. Odbywaliśmy ostatnie spotkania z wykładowcami. Wszystko dopięliśmy na ostatni guzik i w tym roku przywitaliśmy 6240 studentów w wieku 6-14 lat.
19 września wykładom w Olsztynie i Wrocławiu towarzyszyła uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych wykładowców roku ubiegłego. Warszawa i Kraków uhonorują swoich wykładowców 3 października. We Wrocławiu wykładem o prawie zaszczycił nas prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Karol Kiczka, na uroczystości w Olsztynie był z nami Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Warmiński-Mazurskiego prof. Ryszard Górecki, uroczysty wykład w Warszawie wygłosi zaś Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. Grzegorz Wrochna. Gościnne wykłady w Krakowie da pierwszy laureat nagrody Wykładowca Roku Uniwersytetu Dzieci, dr Takao Ishikawa. Jak na uniwersytet przystało – zajęcia poświęcone są przede wszystkim nauce – w tym roku wyraźnie królują astronomia i biologia. Nie zabrakło też spotkania związanego z niedawną rocznicą Sierpnia 1980 – najstarsi warszawscy studenci spotkali się ze Zbigniewem Janasem, a olsztyńscy zastanowili się „Czy w życiu można dostać czerwoną kartkę?” – wspólnie z siatkarzem Pawłem Papke.
Studenci, naukowcy, eksperci, rodzice, rektorzy, dziekani i inni pracownicy współpracujących z nami uczelni, wspierające nas firmy, fundacje i organizacje, przyjaciele, wolontariusze i wszyscy pracownicy Fundacji Uniwersytet Dzieci – zaczynamy, pamiętając, by ten tytuł pasował zawsze do naszych zajęć. Uwaga, ciekawe!
Anna Grąbczewska – Prezes Fundacji Uniwersytet Dzieci.