Energetyczne szkolenia w ramach projektu POWER już za nami! Pracownicy Fundacji Uniwersytet Dzieci rozwinęli…
Jak Technologie z klasą podobają się nauczycielom?
Programowanie to jedna z kluczowych kompetencji na rynku pracy – programiści są obecnie najczęściej poszukiwanymi specjalistami. Wychodząc naprzeciw trendom rynku pracy, Ministerstwo Edukacji Narodowej na początku roku szkolnego 2017/2018 wprowadziło obowiązkową naukę programowania w szkołach podstawowych. „To niezwykle potrzebna i cenna zmiana, która zbuduje kompetencje uczniów w tym zakresie i przygotuje ich do wyzwań zawodowego życia, w którym znajomość języków programowania będzie cenniejsza niż znajomość języków obcych – mówi Anna Grąbczewska, prezes zarządu Fundacji. Należy jednak zapytać czy nauczyciele, którzy mają nauczać tych umiejętności, są na to przygotowani”.
Chcąc ułatwić nauczycielom realizację nowych wymagań, Fundacja Uniwersytet Dzieci wspólnie ze specjalistami z największych firm technologicznych stworzyła unikatowy program – Technologie z klasą, który pomaga nauczycielom szkół podstawowych skutecznie uczyć programowania, nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce.
Do programu zapisało się 1000 nauczycieli z całej Polski: 700 z klas I-III oraz 300 z klas VII. Dzięki wsparciu partnerów programu jego realizacja i wszystkie elementy są dla nauczycieli i uczniów bezpłatne. Realizacja programu rozpoczęła się w październiku 2017 r. i potrwa do czerwca 2018 r.
Na program Technologie z klasą składają się cykl ciekawych lekcji (na podstawie gotowych scenariuszy lekcji), praktyczne warsztaty w firmach technologicznych, w trakcie których nauczyciele otrzymują fachową pomoc ekspertów, wykłady dla rodziców i nauczycieli oraz zestaw edukacyjny do pracy z uczniami w klasie.
Warsztaty prowadzone są przez specjalistów z firm technologicznych: ABB, BBH, Google, Luxoft, Allegro oraz Fundacji Orange. Na warsztatach specjaliści przekazują wiedzę z zakresu JavaScript i Scratcha, wyjaśniają wątpliwości dotyczące aplikacji, wspólnie z nauczycielami budują ścieżki logicznego wnioskowania. Wszystko po to, aby przygotować tych ostatnich do pracy z uczniami.
W Technologiach z klasą programowanie traktowane jest jako proces. Nauczyciel wspólnie z uczniami definiuje problem, szuka rozwiązania, a następnie programuje je w odpowiedniej aplikacji i języku. Młodsze dzieci uczą się programowania w języku Scratch Jr i Scratch, starsze zgłębiają tajniki JavaScript.
Unikatowym elementem programu jest zestaw edukacyjny dla uczniów, który pomaga skutecznie przyswoić wiedzę przekazywaną przez nauczyciela na lekcji. Zestawy – Zaprogramowani na przygodę dla klas I-III oraz Code IT dla klas VII zawierają plansze i karty do nauki logicznego myślenia dla starszych dzieci oraz karty pokładowe i plansze dla młodszych dzieci, dzięki którym mogą one wizualizować treści, powtarzać je i w ten sposób utrwalać zdobywane umiejętności. Dzięki aktywnościom, samodzielnemu doświadczaniu i atrakcyjnym materiałom programu Technologie z klasą dzieci mają większe szanse na skuteczne przyswojenie wiedzy zawartej w podstawie programowej.
Opinie nauczycieli, którzy realizują program od początku roku szkolnego, są entuzjastyczne.
„Bierzemy udział w programie ,,Technologie z klasą”, dlatego uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne listy od Kodeusza i z zaangażowaniem wykonują jego prośby. Udział w programie to dla nas fantastyczna przygoda i spora dawka wiedzy.
Aplikacja Scratch wywołała wśród uczniów wiele emocji. Możliwość samodzielnego tworzenia duszków, próby poruszania nimi sprawiły, że uczniowie ,,pozytywnie zarazili się programowaniem”. Scenariusz zrealizowałam według wskazówek, myślę, że w przyszłości jeszcze nie raz z niego skorzystam.” – opinia nauczyciela ze szkoły podstawowej w Łańcucie.
„Nie można było chyba wymyślić nic lepszego, jak zaproponowanie dzieciom stworzenia własnej gry. Lekcja pełna euforii, uśmiechów i ogromnego zaangażowania. Instrukcje dla nauczyciela na najwyższym poziomie!” – opinia nauczyciela ze szkoły podstawowej w Krakowie.
„Zapoznanie z robotem Kodeuszem wzbudziło niesamowite emocje. Karty pokładowe, planety, opowiadanie o dziewczynce, bajka o Ryjku…to i wszystko inne, sprawiło, że dzieciaki pracowały niezwykle ochoczo, entuzjastycznie i z ogromnym zaciekawieniem…..co będzie dalej?? : )
Najbardziej wyczekiwany przez dzieci moment……praca z aplikacją : ) Czuli się jak „rybki w wodzie” : ) Poznawanie, testowanie, tworzenie własnych historyjek….nauka i wspaniała zabawa w jednym : ) I wreszcie kolejna literka podana przez Kodeusza : ) Co za radocha : )” – opinia nauczyciela ze szkoły podstawowej w Strzelcach Małych
Program Technologie z klasą będzie trwał do końca roku szkolnego. Przed uczniami jeszcze mnóstwo atrakcji, wyzwań i wartościowych lekcji.
Technologie z klasą uzyskały patronat honorowy:
Partnerzy programu: