skip to Main Content

Co łączy himalaistę, programistów z firmy Google i sędziów Sądu Okręgowego we Wrocławiu? Relacja z konferencji edukacyjnej Fundacji Uniwersytet Dzieci

Jak zdobyć swój Everest? Dlaczego ludzie malują po murach? Jak uzyskać nanorurki tysiąc razy cieńsze od włosa? To część tytułów zajęć najlepiej ocenionych przez naszych studentów. 9 czerwca w nowoczesnych przestrzeniach Uniwersytetu Wrocławskiego spotkali się przedstawiciele największych uczelni w Polsce, naukowcy oraz specjaliści z wielu różnych dziedzin nauki. Po raz kolejny najlepiej ocenieni przez studentów prowadzący zostali też nagrodzeni tytułem Wykładowcy Roku Uniwersytetu Dzieci.

Konferencja edukacyjna „Jak inspirować do nauki i rozwoju?” zorganizowana przez Fundację Uniwersytet Dzieci była okazją do dyskusji na temat rozwoju nauki, jej popularyzacji, łączenia świata naukowców z światem dzieci, a także z rzeczywistością szkolną. Wydarzenie było również okazją do świętowania i spotkania przedstawicieli różnych środowisk, dla których zagadnienia związane z edukacją są szczególnie ważne.

Konferencję otworzył prof. dr hab. Karol Kiczka, Dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie gości powitała Anna Grąbczewska, prezes zarządu Fundacji. Po krótkim podsumowaniu sukcesów Fundacji (coraz większej liczbie studentów Uniwersytetu Dzieci, a także nauczycieli i uczniów korzystających z programu Scenariusze Lekcji) przyszła pora na najprzyjemniejszą część konferencji – nagrodzenie prowadzących tytułem Wykładowca Roku 2017/2018 Uniwersytetu Dzieci.

Nagrody wręczyli prof. dr hab. Karol Kiczka, Dziekan Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz zarząd Fundacji: Anna Grąbczewska, Bogusława Łuka i Monika Zwierko-Odachowska.

Oto lista laureatów nagrody w kategorii najlepszy wykład:

  • dr Olga Malinkiewicz, Saule Technologies
    za wykład “Czy perowskity odmienią oblicze światowej energetyki?” i fascynujące wprowadzenie w tematykę odnawialnych źródeł energii, a także za przedstawienie studentom wynalazku ogniw słonecznych opartych na perowskicie oraz ukazanie naukowca jako osoby zaangażowanej w rozwiązywanie problemów współczesnego świata.
  • Piotr Cieszewski
    za wykład „Jak zdobyć swój Everest?” zrealizowany dla kierunku Mistrz i Uczeń oraz zabranie studentów w  podróż na najwyższy szczyt, w trakcie której poznali nie tylko sposoby przygotowania i wspinaczki na „dach świata”, ale także sposoby zdobywania „własnych Everestów” – osiągania celów i przekraczania granic swoich możliwości.
  • mgr Grzegorz Skórzewski , Uniwersytet Wrocławski
    za poprowadzenie wykładu „Jak stado, ucieczka i kamuflaż mogą uratować życie?” dla kierunku Inspiracje oraz za umiejętność rozbudzania ciekawości u najmłodszych i przekazywania specjalistycznej wiedzy w niezwykle obrazowy sposób, a także  za ponadprzeciętne zaangażowanie w przygotowanie zajęć.
  • dr hab. prof. UWM Danuta Kruk, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
    za poprowadzenie wykładu “Jak uzyskać nanorurki tysiąc razy cieńsze od włosa?” dla kierunku Mistrz i Uczeń oraz umiejętność przedstawiania układów fizycznych w obrazowy i prosty sposób, a także za uśmiech porywający serca studentów i pasję rozgrzewającą ich umysły do poszerzania horyzontów myślenia.

Lista laureatów w kategorii najlepsze warsztaty:

  • Grupa Badawcza Maxa Plancka w składzie: dr Monika Gaik, Anna Kościelniak, Anna Salerno-Kochan,  Mikołaj Sokołowski, Karol Zakrzewski, Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
    za warsztaty pt. „Jak wynaleźć nowy lek?” zrealizowane dla kierunku Tematy i rzetelne przygotowanie zajęć tłumaczących proces powstawania nowych leków oraz odkrycie tajników biologii molekularnej i zachęcenie dzieci do samodzielnego eksperymentowania i poznawania struktur białkowych, a także za udostępnieni przestrzeni centrum badawczego.
  • Zespół pracowników Google Poland
    za realizację zajęć w ramach specjalizacji „Programowanie – programujemy w języku Java Script” na kierunku Mistrz i Uczeń oraz zarażanie studentów pasją do programowania, a także za ponadprzeciętne zaangażowanie i niezwykle atrakcyjny sposób dzielenia się swoją wiedzą.
  • Sędzia Ewa Kłak-Dybka, Sędzia Dorota Stawicka-Moryc, Sędzia Paweł Pomianowski , Sąd Okręgowy we Wrocławiu
    za realizację warsztatów „Kto pracuje w sądzie?” dla kierunku Inspiracje oraz za entuzjazm i umiejętność zaciekawienia najmłodszych zagadnieniami związanymi z sądownictwem, a także za zaangażowanie i niezwykle atrakcyjny sposób przekazywania wiedzy.
  • dr Anna Drońska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
    za realizację warsztatów pt. “Dlaczego ludzie malują po murach?” oraz poszerzanie dziecięcych horyzontów, umiejętność zainteresowania młodych studentów sztuką współczesną i zachęcanie ich do twórczości oraz artystycznego eksperymentowania.

Po raz drugi Fundacja przyznała też inne nagrody:

Tytuł Autor Najlepszego Scenariusza Lekcji otrzymała:

  •  Anna Pactwa
    za scenariusz „Jak są moje talenty i mocne strony?” oraz niezwykle angażujące aktywności, skłaniające uczniów do refleksji i wzmacniające w nich poczucie własnej wartości, a także za rzetelność w opracowaniu materiałów merytorycznych do lekcji.

Tytuł Popularyzator Nauki Fundacji Uniwersytet Dzieci otrzymała:

  •  dr hab. Anna Pacześniak , Uniwersytet Wrocławski
    za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów i przedstawianie ich w zrozumiały dla dzieci sposób, a także za optymizm, poświęcony czas, zaangażowanie i dbałość o każdy szczegół,  tak aby zdobywanie wiedzy bez względu na wiek odkrywców zawsze było fascynującą przygodą.

Wszystkim laureatom gratulujemy i ogromnie dziękujemy za zaangażowanie i niezwykłą pasję, z jaką prowadzą zajęcia na Uniwersytecie Dzieci!

Po wręczeniu nagród zaproszeni goście wysłuchali niezwykle interesującego wykładu dra Tomasza Tokarza „Rozwój kompetencji społecznych a sukces w życiu”. Po wykładzie rozgorzała dyskusja dotycząca przyszłości polskiej edukacji i skutecznego kształcenia uczniów w szkole. Serdecznie dziękujemy za wszystkie głosy, wartościowe sugestie i spostrzeżenia, świadczące o zaangażowaniu w rozwój edukacji.

Po przerwie na lunch nauczyciele biorący udział w konferencji zostali zaproszeni na specjalnie zorganizowane dla nich warsztaty poświęcone kształtowaniu kompetencji społecznych uczniów oraz radzenia sobie z ich emocjami. Pozostali goście wysłuchali dyskusji panelowej, w której wzięli udział: sr Takao Ishikawa (Uniwersytet Warszawski), dr Wojciech Kilian (Uniwersytet Przyrodniczy, dr Anna Pacześniak (Uniwersytet Wrocławski), dr Małgorzata Krzeczkowska (Uniwersytet Jagielloński) oraz Agnieszka Kulus-Klepacka (dyrektor Uniwersytetu Dzieci w Krakowie). Panel poprowadziła Olga Kromuszczyńska. Uczestnicy rozmawiali o roli dziecięcych uniwersytetów, dzielili się swoimi doświadczeniami z prowadzonych zajęć, zastanawiali się, w jaki sposób jeszcze skuteczniej komunikować naukę oraz jak uczelnie wyższe mogłyby rozwijać zagadnienie popularyzacji nauki. Dyskusja panelistów zachęciła gości do dołączenia do rozmowy i wzajemnej wymiany poglądów.

Konferencję zakończyła krótkim przemówieniem Anna Grąbczewska, która następnie zaprosiła gości do zwiedzania zabytkowych przestrzeni Oratorium Marianum. Serdecznie dziękujemy za tak aktywny udział w wydarzeniu, wiele inspirujących rozmówi dobrych słów pod adresem naszej Fundacji. Dziękujemy za wspólne działania na rzecz edukacji!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

 

 

 

 

 

Back To Top