Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego startuje nowy kierunek na Uniwersytecie Dzieci

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozstrzygnęło konkurs „Uniwersytet Młodego Odkrywcy” i przyznało Fundacji Uniwersytet Dzieci dofinansowanie na uruchomienie nowego kierunku studiów aż w trzech ośrodkach: Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie.

Celem ministerialnego programu jest popularyzacja nauki oraz badań naukowych i ich zastosowań wśród dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Główną ideą jest rozbudzenie dziecięcej ciekawości i inspirowanie do twórczego myślenia oraz rozwijania zainteresowań.

Założenia programu tak ściśle wiążą się z misją naszej Fundacji, że otrzymaliśmy ponad 92 tys. zł dofinansowania na uruchomienie kierunku „Nauka do kwadratu”  przeznaczonego dla młodzieży w wieku 14-16 lat. Zajęcia odbywające się w jego ramach będą związane z zainteresowaniami młodych ludzi, ale przygotują też do wymagań współczesnego świata. W czasie cyklu seminariów młodzież pozna pracę badaczy w ich rzeczywistych miejscach pracy, w których powstają najnowsze trendy naukowe. Studenci  Nauki do kwadratu zgłębią dziedzinę nauki, którą się interesują, nauczą się wykorzystywać wiedzę w praktyce i udoskonalą pracę w grupie. Wszystko to podczas prowadzenia prawdziwego projektu badawczego.

Studia na tym kierunku zainspirują do krytycznego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów i dalszej naukowej pracy. Młodzi ludzie będą mieli szansę sprawdzić się w nowych sytuacjach, by w przyszłości bardziej świadomie dokonywać ważnych życiowych wyborów.

Nowy kierunek startuje na przełomie lutego i marca. Do wyboru będą specjalizacje m.in. takie jak Biologia, Sztuka, Architektura krajobrazu, Programowanie czy Informacja genetyczna. Zajęcia poprowadzą wybitni naukowcy i specjaliści z uczelni wyższych.

Więcej informacji dotyczących Nauki do kwadratu – opis specjalizacji, terminy, harmonogram rekrutacji – pojawi się wkrótce na stronie www.uniwersytetdzieci.pl.

Więcej o projekcie „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”.