Fundacja Uniwersytet Dzieci na Pomorskim Festiwalu Pociąg do Matematyki

Jak przekazać tajną wiadomość? Jak matematyk wiąże krawat? Ile kropel jest w Morzu Bałtyckim? Te pytania rozbudziły ciekawość i zgromadziły wielu chętnych uczniów, rodziców i nauczycieli szkół podstawowych przy naszej stacyjce na festiwalu. Wzięliśmy również udział w konferencji dla nauczycieli,  na której zaprezentowaliśmy ciekawy sposób uczenia matematyki wedle autorskiej Metody Pytań i Doświadczeń.

Matematyka jest królową nauk, nie zawsze jednak docenianą. Liczby wszędzie, a umiejętność logicznego wnioskowania, odczytywania szyfrów, dostrzegania powiązań między różnymi dziedzinami nauk, są niezbędne na co dzień. Co zrobiliśmy na Festiwalu Pociąg do Matematyki, aby rozwijać matematyczne myślenie i jednocześnie pokazać, że uczenie się tego przedmiotu jest frajdą?

Festiwal
Podczas dwudniowego festiwalu w dniach 11-12 grudnia w Gdańsku, Fundacja Uniwersytet Dzieci zaprezentowała szereg różnorodnych aktywności związanych z matematyką, dobranych do wieku uczniów i zgodnych z podstawą programową. Wszystkie ćwiczenia pochodzą z bezpłatnego serwisu dla nauczycieli Scenariusze Lekcji.

Pierwszego dnia festiwalu gościliśmy przy naszej stacyjce tłumy uczniów klas 1-6 oraz ich nauczycieli. Drugiego dnia festiwal przybrał formę rodzinną – odwiedzili nas rodzice z dziećmi. Tego samego dnia odbyła się również konferencja i warsztaty dla nauczycieli.Na główną - Kopia  – O, wyszło mi! Popatrzcie, jak to zrobiłem! – krzyknął Janek do swoich  kolegów. Chłopcu udało się samodzielnie zrobić czworokąt z dwóch  sklejonych ze sobą kółek. Rozentuzjazmowany, pokazywał innym swoje  dzieło. Doświadczeniom towarzyszyły radosne okrzyki, śmiechy, ale też  skupienie.

Uczestników i organizatorów stacyjki czekało nie lada wyzwanie – na  wykonanie jednego ćwiczenia było tylko 15 minut. Po upływie czasu  uczniowie ustawiali się w dwuszeregowy rządek, imitujący stację w  pociągu i pod opieką nauczyciela ruszały do kolejnego przystanku w matematycznej podróży.

Uczniowie na naszej stacyjce mieli szansę dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, m. in. ile jest kropli w Morzu Bałtyckim, jak zaszyfrować tajną wiadomość, zawiązać krawat zgodnie z kodem, jak “przejść” przez kartkę, poznać ślady poszczególnych brył, itd. Uczniowie odważnie stawiali hipotezy, uczyli się szacowania, rozwijali wyobraźnię przestrzenną i kreatywność. Niektórzy od początku mieli własne pomysły i sposoby na rozwiązanie zadania. Każdą aktywność podsumowywaliśmy, pytając uczniów o stopień trudności zadania i podkreślając etapy myślenia naukowego.

Konferencja dla nauczycieli
Jedną z prelegentek konferencji była Monika Zwierko, dyrektor Fundacji Uniwersytet Dzieci we Wrocławiu. Monika Zwierko opowiedziała o programie studiów Uniwersytetu Dzieci oraz przedstawiła autorską Metodę Pytań i Doświadczeń jako sposób rozbudzania dziecięcej ciekawości i metodyki nauczania. Dziecięce pytania oraz praca z naukowcami i ekspertami były również bazą do powstania serwisu Scenariusze Lekcji. Aby poznać Metodę Pytań i Doświadczeń w praktyce, nauczyciele pok okiem Moniki Zwierko, wykonali kilka doświadczeń – “przeszli” przez kartkę, stworzyli czworokąt z dwóch papierowych kół oraz wykonali histogram. Nie dla wszystkich ćwiczenia okazały się proste, ale wzbudzały żywe reakcje.

Konkurs na pytanie do naukowca
Istotą programu Fundacji jest pogłębianie dziecięcej ciekawości, wzbudzanie emocji, które budzą autentyczny zachwyt światem i nauką. Stąd już tylko krok do samodzielnego zdobywania wiedzy. Pytania zadawane przez dzieci są inspiracją do tworzenia kolejnych scenariuszy lekcji, dlatego w trakcie wydarzenia ogłosiliśmy konkurs na najciekawsze pytanie do naukowca-matematyka. Zwycięskie pytanie zostanie nagrodzone opracowaniem scenariusza lekcji pod tym samym tytułem, a także zestawem edukacyjnym matematycznym. Przewidziane są również dodatkowe 2 zestawy edukacyjne dla pomysłodawców 2 kolejnych ciekawych pytań. Konkurs pokazał szeroki wachlarz pytań dziecięcych dotyczących matematyki. Otrzymaliśmy wiele pytań, dlatego wybór zwycięzców będzie trudny.

Rozstrzygnięcie konkursu tutaj.

Poniżej pozostałe zdjęcia z wydarzenia: