skip to Main Content

Jak to było, kiedy Polska była mała? Rodzinny przewodnik po zabytkach pod naszym patronatem.

Poznajcie razem z dziećmi pamiątki „małej Polski”, czyli najważniejsze zabytki, które pamiętają początki naszego państwa.

Fundacja „Trasa dla Bobasa” we współpracy z muzeami z Gniezna, Poznania, Ostrowa Lednickiego, Krakowa, Wrocławia i Gdańska wydała książkę pod tytułem Kiedy Polska była mała. Rodzinny przewodnik po zabytkach pamiętających początki państwa polskiego.

Razem z dziewięcioletnią narratorką, Polą, czytelnicy poznają odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące naszej historii sprzed tysiąca lat, m.in. czy Polska była kiedyś mała? Jaki prezent dostała z okazji swojego chrztu i czy na pewno się z niego ucieszyła? Co wspólnego ma stanowisko archeologiczne z bałaganem na biurku? Dlaczego wały obronne słowiańskich grodów nie rozsypywały się jak bierki? Czym bawiły się dzieci tysiąc lat temu? Z czym nasi przodkowie nie rozstawali się, tak jak my ze smartfonem?

Bohaterka wraz z rodzicami odwiedza muzea i rezerwaty archeologiczne w kolebce Państwa Polan (Gniezno, Poznań, Ostrów Lednicki) oraz w jego późniejszej stolicy ‒ Krakowie. Wybiera się też do granicznych grodów: Wrocławia i Gdańska. Wszystkie najistotniejsze fakty, związane z powstawaniem naszego państwa oraz najważniejsze zabytki zostały omówione w kontekście doświadczeń kilkulatków, żyjących w XXI wieku w przystępnej i interesującej dla nich formie.

Całość tworzy niezwykle udaną, komplementarną opowieść; fascynującą, dziecięcą podróż do wczesnopiastowskiej Polski. (…)Podkreślam wielką wartość poznawczą i dydaktyczną książki. Jest godna polecenia nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Sam przeczytałem ją z wielkim zaciekawieniem i podziwem dla autorów. Wydawnictwo stanowić może wzór, jak przygotować ciekawą opowieść historyczną dla najmłodszych i zachęcić ich do odwiedzania muzeów.
Dr hab. Jacek Górski, Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie

Cały nakład książki będzie dystrybuowany bezpłatnie w ramach konkursów, działań edukacyjnych i promocyjnych organizowanych zarówno przez Fundację „Trasa dla Bobasa”, jak i współpracujące przy powstaniu książki muzea i jej patronów medialnych. Na wiosnę 2018 r. na stronie Fundacji zostanie opublikowany także bezpłatny e-book i audiobook. Jak otrzymać swój egzemplarz książki dowiecie się na: www.trasadlabobasa.pl/kiedypolskabylamala

tekst: Marta Mleczko; opracowanie graficzne: Adelina Pociecha;
Fundacja „Trasa dla Bobasa”, Kraków 2017 r.
Planowana data premiery książki: 12 lutego 2018 r.
E-book i audiobook dostępny bezpłatnie od wiosny 2018 r.
Dystrybucja: WYŁĄCZNIE BEZPŁATNA, szczegóły: trasadlabobasa.pl/kiedypolskabylamala

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

O Fundacji „Trasa dla Bobasa”
Celem działania Fundacji jest aktywizacja turystyczna i kulturalna rodzin z dziećmi. Fundacja prowadzi portal (www.trasadlabobasa.pl), na którym rodzice dzielą się swoimi doświadczeniami nt. tras i atrakcji turystycznych. Na portalu publikowane są również bezpłatne wydawnictwa fundacji: e-booki, mapy, przewodniki muzealne, karty z zadaniami dla dzieci. Aktualności, w tym informacje o organizowanych konkursach, dostępne są również na fanpage-u: facebook.com/trasadlabobasa

 

 

Back To Top