skip to Main Content

Jak wyglądało wielkie święto nauki? – relacja ze SPiN Day 2016

spin310 listopada w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki w całym kraju odbywały się pokazy naukowe, warsztaty i gry. W wielkim święcie nauki wzięła także udział Fundacja Uniwersytet Dzieci, która wspólnie z naukowcami przygotowała fascynujące wykłady dla dzieci. Odbyły się one w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Olsztynie.

Wykład w Warszawie „Czy można wydrukować dziób pingwina?” dotyczył druku 3D, jednak nie tylko takiego, dzięki któremu można wydrukować plastikowe figurki. Dzieci dowiedziały się, że druk przestrzenny może w przyszłości zastąpić większość sprzętów kuchennych. Wywołało to wiele pytań i ogólne poruszenie. Każdy mógł się wypowiedzieć, a na koniec obejrzeć z bliska drukarkę i modele, które zostały przez nią stworzone podczas spotkania. W trakcie wykładu maszyna wydrukowała dziób podobny do tego, który został stworzony specjalnie dla jednego z pingwinów mieszkającego w ogrodzie zoologicznym. Skupienie podczas wykładu było na najwyższym poziomie. Uczniowie spisali się na medal i bardzo starali się zagiąć pytaniami prowadzącego. Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi!

W Krakowie 60 dzieci ze szkół podstawowych poznawało wiedzę o kosmosie dzięki wykładowi „Jak działa Wszechświat? Sprawdź, ile masz w sobie supernowej!”. Michał Żołnowski zdradził kilka sekretów, na temat powstania wszechświata. Dzieci zadawały mnóstwo pytań – były zaciekawione na przykład tym, ile w człowieku mieści się atomów wodoru. Pytały także o gwiazdy, planety, inne układy słoneczne oraz chciały wiedzieć, czy po wpadnięciu w czarną dziurę można z niej wyjść. Najtrudniejszym pytanie okazało się to: „Czy wszechświat się kończy?”. Ale tego nie wiedzą nawet sami naukowcy.

Wrocławski wykład pt. „Dlaczego gwiazdy świecą” wygłoszony przez mgr Barbarę Cader-Srokę z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i wprowadził uczestników w świat astronomii. Dzieci dowiedziały się, dlaczego gwiazdy świecą, jakie gwiazdozbiory znajdują się na niebie, a także czy można polecieć na którąś z gwiazd. W czasie wykładu odbyły się krótkie aktywności angażujące uczestników – np. odgadywanie gwiazdozbiorów, zabawa demonstrująca układ gwiazd czy wspólnie odliczanie do startu rakiety. Zadania wywołały u dzieci dużo radości.

Olsztyńscy uczniowie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji Spin Day i wzięli udział w wykładzie prowadzonym przez dr Annę Nyncę i dr Sylwię Świgońską pt. „Jakie tajemnice kryje dna? – Tacy sami, a jednak różni”. Dzieci dowiedziały się, na jakiej zasadzie powstaje łańcuch DNA. Sprawdziły też, czy posiadają specyficzne geny, o których była mowa. Zadawane przez uczestników pytania świadczą o tym, jak interesujący był temat wykładu. To była intensywna i aktywna godzina poświęcona nauce.

Wszystkim nauczycielom i uczniom uczestniczącym w wydarzeniu dziękujemy za udział i świetną atmosferę. Mamy nadzieję, że wykłady zainspirowały Państwa do ciągłego odkrywania tajemnic nauki.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Back To Top