Energetyczne szkolenia w ramach projektu POWER już za nami! Pracownicy Fundacji Uniwersytet Dzieci rozwinęli…
Jaka będzie przyszłość nowych technologii?
W ramach podsumowania udanej współpracy z firmą MoneyGram, Fundacja Uniwersytet Dzieci przygotowała anglojęzyczny wykład “How cell phones affect our lives and health?” dla pracowników partnerskiej firmy. Wydarzenie odbyło się 6 listopada, poprowadził je dr Grzegorz Pochwatko z Instytutu Psychologii PAN, psycholog badający wpływ rzeczywistości wirtualnej na jej odbiorców.
Uczestników i prelegenta wystąpienia powitał Robert Moreń, Senior Director of Communications EMEA. – Tematyka wydarzenia jest bardzo aktualna i wzbudza wiele emocji, co jest widoczne po ilości zadawanych pytań – powiedział Robert Moreń. – Mam nadzieję, że dyskusja otworzy przestrzeń do dalszych rozważań na ten temat – podsumował.
Prezes Fundacji Uniwersytet Dzieci, Anna Grąbczewska, w kilku zdaniach podsumowała Ekspedycje Ekspertów, czyli bezpłatny program szkoleniowy dla nauczycieli, zrealizowany przy wsparciu finansowym Fundacji MoneyGram. Ekspedycje prezentują działanie autorskiej Metody Pytań i Doświadczeń w praktyce. Wydarzenie ma postać interaktywnych konferencji i warsztatów oraz Warsztatów w Pudełku, czyli bezpłatnych i nowatorskich materiałów szkoleniowych.
Dr Grzegorz Pochwatko pokazał, jak przez lata poszerzało się zastosowanie telefonu: od dzwonienia, wysyłania smsów, po coraz bardziej zaawansowane technologicznie funkcje. Dziś telefon jest dla nas ogromnym zbiorem danych, przenośnym dyskiem, w którym przechowujemy pliki, dokumenty, filmy, aplikacje, a także komunikujemy się z innymi. Wykład wzbudził żywe reakcje uczestników, którzy zwrócili uwagę na negatywne zjawiska związane z nowymi technologiami, jak hejtowanie, czy postępującą komercjalizację. Prowadzący podkreślił, że technologie zaspokajają wiele naszych potrzeb, np. społeczną, komunikacyjną, a decyzja co do użycia nowych technologii zależy od nas. Psycholog przekonywał, że świadomie wybieramy i godzimy się na pewne zjawiska i związane z nimi zagrożenia, lub nie.
Według badań przeciętnie spędzamy ok. 9 godzin dziennie przed różnymi ekranami (telewizor, komputer, telefon – czas pracy nie jest liczony). Badanie powtórzono na grupie uczestników wykładu, którzy zadeklarowali, że spędzają przed monitorem znacznie mniej czasu – przeciętnie ok. 5 – 6 godzin dziennie.
Interesujące wyniki pokazało kolejne doświadczenie w formie głosowania: “Gdybyście mieli wybór, co zostawilibyście w domu – portfel czy telefon?” Badanie, które przedstawił dr Grzegorz Pochwatko pokazuje, że ludzie raczej skłonni są zapomnieć portfela z domu, niż telefonu. Pracownicy MoneyGram uznali jednak, że częściej zapominają z domu telefonu niż portfela.
Wydarzenie było udanym eksperymentem, dzięki któremu uczestnicy mogli poczuć się jak dorośli studenci na Uniwersytecie Dzieci.