„Klimatyczna klasa” – nowy projekt dla nauczycieli w serwisie Scenariusze Lekcji

Nauczycieli klas IV-VIII zapraszamy do udziału w wyjątkowym projekcie – „Klimatyczna klasa”. Jest on przeznaczony dla wychowawców, którzy z uczniami będą mieli okazję wymyślić i o przeprowadzić własną kampanię społeczną. W ten sposób przekonają ich, dlaczego warto wpływać na otoczenie, wyrażać swoje zdanie i zmieniać rzeczywistość. Będzie to też świetna okazja do zintegrowania klasy (stworzenia klimatycznej klasy!)  i kształtowania kompetencji społecznych uczniów.

Tematem kampanii będzie… klimat. Co dobrego można zrobić dla klimatu? Jak dbać o środowisko w najbliższym otoczeniu? Naukowcy ze współpracujących z nami uczelni wyższych przygotowali filmy i materiały edukacyjne, które pokazują, jak zmienia się klimat na świecie, jakie są przyczyny zmian klimatycznych oraz co możemy zrobić, aby im przeciwdziałać.

Projekt będzie można zrealizować na lekcjach wychowawczych. Uczniowie wraz z nauczycielem obejrzą filmy i materiały poświęcone ważnemu tematowi – zmianom klimatu. Następnie, pracując w grupie, stworzą wspólnie projekt kampanii społecznej adresowanej do najbliższego otoczenia. Będą kształcić kompetencje społeczne w obszarze współpracy i komunikacji w grupie, a także umiejętność pracy metodą projektową.

W ramach projektu nauczyciel otrzyma dostęp do materiałów merytorycznych przydatnych do rozmów z uczniami i kreowania działań w kampanii. Wszystkie materiały powstają we współpracy z naukowcami i jednocześnie zachęcają do używania nowoczesnych narzędzi – uczniowie mogą korzystać z mediów społecznościowych, organizować flashmoby w szkole, nagrywać własne filmiki. W ramach kampanii można także przygotować jakieś wyjątkowe wydarzenie w szkole lub akcję społeczną. Aby wesprzeć nauczyciela w realizacji działań, we wrześniu prześlemy wszystkim zapisanym do projektu narzędzie do pracy projektowej, a także podręcznik metodyczny opisujący krok po kroku, jak przygotować kampanię społeczną. Jedną z nagród w projekcie jest wycieczka do Katowic na światowy szczyt klimatyczny ONZ.

Projekt startuje od września, ale już teraz zachęcamy do zapoznania się z informacjami na jego temat. Zapisy zostaną uruchomione na przełomie sierpnia i września w naszym serwisie dla nauczycieli.

Więcej informacji o projekcie Klimatyczna klasa.

Projekt jest finansowany przez: