Lekcje pełne przygody – projekty edukacyjne dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych

Nowy rok szkolny za pasem, a wraz z nim nowe wyzwania, wymagania, a czasem nowa klasa, którą warto zintegrować jak najwcześniej. Jak pogodzić rolę nauczyciela przedmiotowego i wychowawcy? Skąd czerpać pomysły na angażujące lekcje? Jak zorganizować czas, by zrealizować podstawę programową w ciekawy sposób? Z pomocą przychodzą nasze nowe projekty edukacyjne. Mogą w nich wziąć udział nauczyciele szkół podstawowych w całej Polsce (klasy 1-8). Każdy projekt to cykl fascynujących lekcji (gotowe scenariusze i inne materiały merytoryczne), zestaw edukacyjny, szkolenia i konferencje tematyczne dla nauczycieli, a także inne nagrody i wydarzenia.

Projekty dla klas 1-3:

• Lekcje z klasą

Udział w projekcie pomoże w realizacji cyklu wartościowych lekcji wychowawczych, które zintegrują klasę. Uczniowie będą kształcić kompetencje społeczne, nauczą się, jak nawiązywać relacje, panować nad emocjami i współpracować w grupie.

Więcej informacji o projekcie: www.scenariuszelekcji.edu.pl/program/lekcje-z-klasa-1-3

• Przyroda z klasą

Pora, by odkryć tajemnice przyrody! Dzieci będą prowadzić proste obserwacje przyrodnicze, wykonywać doświadczenia, tworzyć notatki i samodzielnie wyciągać wnioski. Poznają wiele gatunków roślin i zwierząt, dowiedzą się, jak chronić przyrodę. Dzięki licznym grom dydaktycznym i zabawom ruchowym nauczyciel z łatwością przeprowadzi ciekawą lekcję.

Więcej informacji o projekcie: www.scenariuszelekcji.edu.pl/program/przyroda-z-klasa-1-3

• Klimatyczna klasa

Jak wyglądałoby życie na Ziemi bez drzew? Jak w prosty sposób sprawdzić, czy powietrze, którym oddychamy, jest czyste? Dlaczego powstają silne wiatry i jakie skutki mogą wywołać? Klimatyczna klasa to projekt, który ułatwi realizację wyjątkowych, pełnych obserwacji i doświadczeń lekcji przyrody! Zestaw badawczy dla klasy pozwoli na ciekawe połączenie kształcenia umiejętności społecznych i jednocześnie skieruje uwagę uczniów na to, jak obserwować zmiany klimatu, które zachodzą w bezpośrednim otoczeniu.

Więcej informacji o projekcie: www.scenariuszelekcji.edu.pl/program/klimatyczna-klasa-1-3

Projekt finansowany przez:

• Technologie z klasą

Dzięki udziałowi w projekcie nauczyciel wprowadzi uczniów w cyfrowy świat i pokaże im, jak sprawnie i bezpiecznie z niego korzystać. Przewodnikiem po wirtualnym świecie będzie sympatyczny robot Kodeusz. Scenariusze lekcji ułatwią realizację lekcji dotyczących działania nowych technologii, bezpieczeństwa w sieci i programowania, a atrakcyjny zestaw edukacyjny zaangażuje uczniów i pomoże im rozpocząć przygodę z językiem Scratch Jr. i Scratch.

Więcej informacji o projekcie: www.scenariuszelekcji.edu.pl/program/technologie-z-klasa

Partnerem merytorycznym projektu jest:

Partner:

• Matematyka z klasą

Matematykę da się lubić! Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie przekonają się, jak atrakcyjna i przydatna jest ta dziedzina nauki. Kolejne zajęcia pokażą zastosowanie matematyki w architekturze, projektowaniu mody, dietetyce, ekonomii czy logistyce. Motywem przewodnim cyklu lekcji matematycznych będzie sport. Projekt jest przeznaczony dla klas 2-3.

Więcej informacji o projekcie: www.scenariuszelekcji.edu.pl/program/matematyka-z-klasa-2-3

• Mali detektywi

Jak zrealizować cykl interesujących i pełnych doświadczeń lekcji o różnorodnej tematyce? Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie zamienią się w detektywów i odkryją, jak ciekawa potrafi być nauka! Będą poznawać tajniki matematyki, przyrody czy informatyki! Rozwiną również umiejętności plastyczne i będą trenować pracę w grupie.

Więcej informacji o projekcie: www.scenariuszelekcji.edu.pl/program/mali-detektywi-na-tropie-wiedzy-1-3

• Inspiruję do nauki

To projekt skierowany do nauczycieli, którzy mają własne pomysły na wyjątkowe lekcje i chcieliby podzielić się nimi z innymi nauczycielami. Korzystając z bazy naszych scenariuszy, uczestnicy projektu mogą stworzyć własny cykl lekcji i wziąć udział w konkursie na najlepszy projekt.

Więcej informacji o projekcie: www.scenariuszelekcji.edu.pl/program/inspiruje-do-nauki-1-3

Projekty dla klas 4-8

• Lekcje z klasą

Udział w projekcie pomoże zrealizować cykl wartościowych lekcji wychowawczych. Wciągająca fabuła zestawu edukacyjnego zaangażuje uczniów i sprawi, że z niecierpliwością będą oczekiwać kolejnej lekcji! Cykl zajęć pomoże kształtować kompetencje społeczne dzieci, nauczy ich pracy w grupie, komunikowania się i radzenia sobie z emocjami.

Więcej informacji o projekcie dla klas 4: www.scenariuszelekcji.edu.pl/program/lekcje-z-klasa-4

• Klimatyczna klasa

O klimat trzeba dbać – zwłaszcza ten w klasie! Uczniowie w trakcie cyklu lekcji wychowawczych wspólnie zaprojektują kampanię społeczną dotyczącą codziennych wyborów i działań mających wpływ na klimat. Następnie zrealizują kampanię w środowisku lokalnym. W ramach projektu klasa otrzyma zestaw edukacyjny do pracy metodą projektu.

Więcej informacji o projekcie: www.scenariuszelekcji.edu.pl/program/klimatyczna-klasa-4-8

Projekt finansowany przez:

Udział w projektach jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy nauczycieli do zapisów, które rozpoczęły się 20 sierpnia.

Wszystkim nauczycielom i uczniom życzymy dobrego i owocnego roku szkolnego!