skip to Main Content

Pamiętamy o naszych Darczyńcach

Poniżej znajdziecie relację z wydarzeń – wykładów, spotkań i zajęć, które były nagrodami w akcji na wspieram.to.

 

20160607_174107Wyprawa w wirtualną rzeczywistość

Jak wygląda profesjonalny sprzęt do tworzenia Street View? Jak powstaje wirtualna rzeczywistość? Co wspólnego ma “wyprawa” z nowym projektem Google? W jaki sposób możemy korzystać z tego, co oferuje nam wirtualna rzeczywistość?

7 czerwca odbył się warsztat dla darczyńców wspierających Uniwersytet Dzieci podczas kampanii crowdfundingowej. Nasi goście zostali zaproszeni do wrocławskiej siedziby firmy Google. Zajęcia poprowadziła Magdalena Filak – menadżerka Programu Street View Special Collects.
Uczestnicy warsztatu dowiedzieli się, jak powstaje Street View, mieli okazję przymierzyć profesjonalny plecak -Trekker oraz poznać jego budowę. Zostali też wtajemniczeni w szczegóły programu Street View Special Collects. Wypróbowali także niedostępny jeszcze na rynku program Expeditions. Za pomocą google cardboard przenieśli się w wirtualną rzeczywistość i odwiedzili Wielką Rafę Koralową oraz Księżyc.

1

Kolonie na Marsie – futurystyczna wizja czy tylko kwestia czasu?

Futurystyczne wizje ludzkich osiedli na innych planetach rodem z opowiadań Lema czy amerykańskiego serialu „Jetsonowie” nie są już tak nierealne jak jeszcze 20 lat temu. Co więcej, postępujący rozwój technologiczny każdego roku zbliża nas do momentu, w którym będzie możliwe założenie pierwszego habitatu (miejsca do życia, w którym zapewnione są odpowiednie warunki środowiska) np. na Księżycu.

Jak będzie wyglądał taki habitat? Jak w jego budowie pomoże naukowcom drukarka 3D? Co wspólnego ma afrykańska chata z gliny z “domem” na Księżycu? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby życie na innej planecie lub księżycu było możliwe?

W Warszawie i w Krakowie odbyły się kolejne spotkania z darczyńcami, którzy wsparli nas podczas kampanii fundraisingowej na wspieram.to. W ramach podziękowania darczyńcy wysłuchali wykładu arch. inż. Leszka Orzechowskiego na temat architektury kosmicznej. Słuchacze dowiedzieli się, na których planetach w naszym Układzie Słonecznym możliwe będzie założenie ludzkich osiedli, a gdzie jest to niemożliwe. Wyjaśnione również zostało, dlaczego koncepcja “terrraformowania”, która często pojawia się w literaturze fantastycznonaukowej, jest mało prawdopodobna z naukowego punktu widzenia i na co naukowcy zwracają uwagę podczas projektowania przyszłych osiedli. Jak się okazuje możliwości w ich budowie jest wiele. Domy wiszące w powietrzu, podwodne kapsuły, groty wykopane głęboko w ziemi, habitaty na płozach czy zawieszone w kosmicznej próżni ogromne pierścienie to tylko wybrane przykłady, a przecież myśl ludzka nie zna granic.
W Warszawie podziękowanie darczyńcom złożyła Anna Grąbczewska, prezes Fundacji Uniwersytet Dzieci. Na krakowskim wykładzie, w kameralnej atmosferze, darczyńcy otrzymali podziękowanie za wsparcie naszej zbiórki ze strony Bogusławy Łuki z zarządu Fundacji Uniwersytet Dzieci. Słuchacze ucieszyli się również, że pierwsze testy bazy kosmicznej zaprojektowanej przez zespół Space is More odbędą się niedaleko – pod Tarnowem. Wezmą w nich udział ochotnicy, którzy pozwolą się zamknąć w celu obserwacji w naziemnej bazie Mars, odwzorowującej warunki panujące w kosmosie. Duże wrażenie na słuchaczach wywarła też informacja, że trwają prace nad możliwościami wydobywania ogromnych ilości cennych surowców (m.in. złota, platyny, niklu) pochodzących z asteroid.

 

 

IMG_9479 (1)Mars bez tajemnic

Jak wyglądał podbój kosmosu? Czy kiedyś dolecimy na Marsa? Czy na czerwonej planecie są góry i doliny? Na te i wiele innych pytań podczas wykładu odpowiadali dr Olga Kromuszczyńska oraz dr Krzysztof Dębniak.

Jedną z nagród był wykład pt. „Czy ludzie zamieszkają kiedyś na Marsie?”. Przygotowali go zaprzyjaźnieni z Fundacją Uniwersytet Dzieci naukowcy z Instytutu Geologicznego Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu. W trakcie wykładu słuchacze dowiedzieli się, czym Ziemia różni się od Marsa, a także jak długo trwałaby podróż na czerwoną planetę. Prowadzący opowiedzieli także o misjach kosmicznych, dzięki którym ludzkość coraz lepiej poznaje Marsa.

 

DSC_0089

Sekrety produkcji w fabryce chłodnic Valeo

Jedną z nagród była wycieczka do fabryki chłodnic. Zespół Valeo Autosystemy, nasz wieloletni Partner oraz Mecenas kampanii crowdfundingowej “Pozytywnie zmieniamy edukację” przygotował bardzo ciekawe spotkanie.

Wycieczkę prowadził dyrektor produkcji Paweł Stala oraz jego współpracownicy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak dynamicznie fabryka się rozwija i jakie są jej kluczowe produkty. Po zapoznaniu się z instrukcją BHP i włożeniu odzieży ochronnej wszyscy wyruszyli na ponad godzinną wycieczkę – krok po kroku poznając i obserwując, jak powstają chłodnice. Nasi darczyńcy obejrzeli część hali produkcyjnej, obserwowali ręczny proces produkcji oraz ten wykonywany przez roboty. Widzieli również, jak sprawdzana jest jakość wyprodukowanych chłodnic oraz w jaki sposób dostosowywane są one do wymogów klientów. Mogli zaobserwować jak zorganizowana jest hala produkcyjna, jakie maszyny służą do produkcji oraz poznać zasady poruszania się po takim miejscu. Po zakończonej wycieczce uczestnicy wzięli udział w krótkim quizie, odpowiadając na zagadki związane z fabryką.

Zobaczcie galerię zdjęć:

 

Back To Top