Relacja z konferencji przyrodniczej dla nauczycieli w Olsztynie

Jako popularyzatorzy nauki organizujemy dla nauczycieli bezpłatne konferencje i szkolenia, podczas których wymieniamy się doświadczeniami, dzielimy wiedzą i zbieramy informacje na temat najnowszych potrzeb nauczycieli.

25 listopada we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli zorganizowaliśmy konferencję przyrodniczą Jak realizować ciekawe lekcje przyrodnicze w szkole i w terenie? Wzięło w niej udział niemal 100 osób.

Po rejestracji i uroczystym powitaniu rozpoczęła się część merytoryczna. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, które naprzemiennie brały udział w wykładach i warsztatach. Oprócz wykładu dra hab. Stanisława Czachorowskiego Jaka jest rola bezpośredniego kontaktu z przyrodą w kształtowaniu postaw ekologicznych? Prowadzenie przyrodniczych obserwacji w terenie nauczyciele wysłuchali wystąpienia Joanny Gulczyńskiej – Dyrektor Programu Scenariusze Lekcji – o tym, gdzie szukać inspiracji i narzędzi do realizacji ciekawych zajęć przyrodniczych.

Tutaj można obejrzeć nagranie wykładu prof. Czachorowskiego: www.youtube.com/watch?v=UyvmGDCwqFE

Podczas warsztatów prowadzonych przez ekspertów Fundacji Uniwersytet Dzieci: dr Ewę Sucharzewską, dra Leszka Błaszkiewicza oraz dra Takao Ishikawę, nauczyciele mieli okazję wziąć udział w różnego rodzaju doświadczeniach opartych na schemacie: hipoteza – doświadczenia – wnioski. Metodologia prowadzenia zajęć praktycznych, zaprezentowana podczas warsztatów, zachęcała nauczycieli do odważnego poszukiwania sposobów prezentowania wiedzy wśród uczniów. Podczas przerw zgromadzeni mieli okazję porozmawiać ze sobą o swoich wrażeniach i wymienić się doświadczeniami.

Mamy nadzieję, że konferencja zainspirowała nauczycieli i przyczyni się do powstania wielu nowych pomysłów, z których uczestnicy skorzystają podczas realizacji zajęć w ramach edukacji przyrodniczej. Dziękujemy wszystkim przybyłym za wspaniałą energię i zaangażowanie.

Zachęcamy do obejrzenia filmu poświęconego konferencji:

Galeria zdjęć z wydarzenia: