Wolontariat to coś więcej niż pomaganie innym – dlaczego warto być wolontariuszem?

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Dla Fundacji Uniwersytet Dzieci ten dzień ma szczególne znaczenie. Tylko dzięki regularnemu wsparciu ponad 3000 ochotników realizacja misji Fundacji jest możliwa. Nasza strategia udowadnia, że wolontariat to nie tylko praca za darmo, a losy wolontariuszy pokazują, że pomagając innym, można zyskać wiele dla siebie.

Wolontariusze odgrywają kluczową rolę w realizacji misji naszej Fundacji. Pomagają w organizacji tysięcy zajęć dla młodych studentów, a więc wspólnie z naszymi pracownikami działają na rzecz rozwoju edukacji. Dają dzieciom szansę na odkrycie talentów i zainteresowań, a co za tym idzie – na lepsze rozumienie świata. Idea budowania innowacyjnej edukacji, świadomość konieczności zmian w systemie, bycie częścią awangardowego projektu oraz chęć pomocy bez wątpienia są motywujące dla wolontariuszy. Praca, którą wykonuje się z potrzeby serca, bez czerpania korzyści finansowych, jest bardzo szlachetnym wsparciem, ale czy to oznacza, że wolontariusz nie zyskuje nic w zamian?

W naszym programie wolontariatu każdego roku uczestniczy ponad 400 wolontariuszy. Różnorodne zadania, możliwość decydowania o rodzaju aktywności oraz wielopoziomowe korzyści sprawiają, że do projektu angażują się osoby w różnym wieku. Wśród wolontariuszy są osoby od 14 roku życia wzwyż. Staramy się wychodzić naprzeciw wszystkim oczekiwaniom zrzeszonych osób. Programy takie jak: Wolontariusz Junior, Wolontariusz Senior, Lider Wolontariatu, Wolontariat Kompetencyjny czy programy stażowe pozwalają wyodrębnić i zaspokoić indywidualne potrzeby każdego wolontariusza.

Dla gimnazjalistów i licealistów współpraca z Fundacją to idealna okazja do podejmowania pierwszych odpowiedzialnych zadań i przyjmowania ważnych ról. Zdobywając nowe doświadczenia, uczniowie mają szansę rozwinąć umiejętności organizacyjne oraz  interpersonalne.

Dla studentów angażujących się w pomoc Fundacji wolontariat jest pierwszym krokiem na ścieżce zawodowej kariery. Dołączając do programów stażowych lub praktyk, młodzi ludzie zyskują szansę na zdobycie doświadczenia w wewnętrznych działach Fundacji jak np. marketing, księgowość, fundraising. Jest to również świetna oferta dla osób chcących w przyszłości pracować z dziećmi.

Wolontariat w Fundacji to także miejsce dla seniorów. Aktywizacja osób w wieku 60+ przynosi ogromne korzyści zarówno dla nich samych, jak i dla Fundacji. Wolontariusze seniorzy świetnie współpracują z dziećmi i innymi wolontariuszami. Swoim zaangażowaniem udowadniają, że aktywność społeczna jest możliwa w każdym wieku.

Wolontariusze kompetencyjni zapewniają nam szczególny rodzaj wsparcia. Są to zazwyczaj pracownicy dużych korporacji takich jak IBM, Credit Suisse czy Nestle. Wiedza i doświadczenie, jakimi dzielą się z dziećmi, wolontariuszami i pracownikami, są bardzo istotne w realizowaniu naszej misji. Dla partnerów Fundacji praca na rzecz wspólnego celu, jakim jest budowanie edukacji przyszłości, daje dużą satysfakcję i poczucie realnego wpływu na zmiany w systemie edukacji zarówno nieformalnej jak i formalnej.

Wolontariat na Uniwersytecie Dzieci ma wiele wymiarów. Wolontariusze Fundacji włączani są w  różnorodne działania organizowane specjalnie dla nich. Imprezy integracyjne, wyjścia na wydarzenia kulturalne, szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe są nieodłączną częścią programu wolontariatu. Fundacja umożliwia zdobycie doświadczenia i stwarza warunki do rozwijania kompetencji takich jak: praca projektowa, zarządzanie czasem, komunikacja, autoprezentacja, zarządzanie zespołem.

Zależy nam, aby pomagający nam ludzie czuli się częścią naszego zespołu i tak też są traktowani. Wolontariat w Fundacji Uniwersytet Dzieci to miejsce, w którym możliwy jest rozwój i wymiana doświadczeń w przyjaznej atmosferze dialogu.

W tym szczególnym dniu  Zarząd Fundacji Uniwersytet Dzieci wraz z całym zespołem pracowników dziękuje każdemu wolontariuszowi, który w jakikolwiek sposób na przestrzeni  10 lat działalności pomógł w realizacji misji Fundacji. Dziękujemy, że jesteście!

Ty też możesz zostać wolontariuszem – zapraszamy!
www.uniwersytetdzieci.pl/wolontariat