skip to Main Content

Zapraszamy na Naukowe Podróże – cykl bezpłatnych wykładów dla nauczycieli

naukowe-podroze-baner

Nauczycieli, edukatorów, animatorów i pasjonatów nauki zapraszamy na „Naukowe Podróże” – cykl bezpłatnych wykładów popularnonaukowych. Będą one okazją do zainspirowania się i przekonania się, że każde trudne zagadnienie naukowe można przekazać w fascynujący, aktywny sposób. Spotkania poprowadzą naukowcy i eksperci współpracujący z Fundacją Uniwersytet Dzieci – przygotowujący wykłady i warsztaty oraz scenariusze lekcji dla dzieci w wieku 6-13 lat.

Zapraszamy!

 

 

Spotkania w Krakowie

Media społecznościowe – jakie dają możliwości? Jakie niosą ze sobą role?

Za pośrednictwem platform społecznościowych młodzi ludzie budują relacje, zawierają przyjaźnie, komentują, lajkują, dzielą się informacjami, rozwijają pasje i budują swój wizerunek. Jak rozumieć ich potrzebę zaistnienia w sieci? Co jest dobrego w social media? Jak możemy zachęcać dzieci do kreatywnego wykorzystywania możliwości, jakie dają media społecznościowe? Odpowiedzi na te i inne pytania pozwolą spojrzeć na social media w pozytywny sposób – jako szansę na rozwój, nowy sposób budowania tożsamości publicznej, świat, który warto znać i rozumieć.

Data: 22.10.2016, godzina 13:00

Miejsce: Wydział Matematyki i Informatyki UJ, ul. Łojasiewicza 6

Prowadzący:
Łukasz Majewski – trener biznesu i konsultant z zakresu komunikacji. Wierzy, że w public relations najważniejsze są relacje, a podejście H2H (Human to Human) powinno być wpisane we wszelkie działania komunikacyjne.

Formularz zapisu

 

W co mogę inwestować moje kieszonkowe?

Umiejętności oszczędzania próbujemy uczyć dzieci, odkąd zaczynają wyrażać swoje pierwsze materialne potrzeby. O umiejętności inwestowania często zapominamy. Jak nauczyć dziecko mądrego gospodarowania pieniędzmi i pomnażania ich wartości? Jak połączyć przedmioty szkolne z nauką przedsiębiorczości? Czy tego typu zagadnienia warto poruszać już na etapie szkoły podstawowej? Zapraszamy na wykład, aby mogli się Państwo przekonać, że warto uczyć ekonomii już od najmłodszych lat.

Data: 16.12.2016, godzina 10:00

Miejsce: Wydział Matematyki i Informatyki UJ, ul. Łojasiewicza 6

Prowadzący:
Sylwia Bednarek – inwestor, przedsiębiorca, trener i edukator. Interesują ją tematy związane m.in. z rozwojem osobistym, biznesem i finansami. Motto, którym kieruje się w życiu, to słowa Briana Tracy’ego: „Każdego dnia powinieneś uczyć się i rozwijać”.

Monika Pawlica – trener, koordynator projektów i eventów, inwestor. Współtwórca i trener warsztatów antydyskryminacyjnych dla uczniów szkół podstawowych w ramach kampanii „Każdy inny wszyscy równi”. Głęboko wierzy, że to, co łączy ludzi najmocniej to wspólna idea.

Formularz zapisu

Spotkania w Warszawie

Jaki jest świat finansów w oczach dzieci?

Czy świat ekonomii dla wszystkich wygląda tak samo? Czy w ogóle dotyczy on dzieci? Kto i w jaki sposób oddziałuje na wybory finansowe dzieci? Zapraszamy na wykład pokazujący świat ekonomii oczami najmłodszych. Podczas rozmowy zastanowimy się, w jaki sposób kreować u dzieci pozytywne postawy i zachowania związane z finansami.

Data: 6.12.2016, godzina 16:00

Miejsce: Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Stawki 5/7

Prowadzący:

dr Katarzyna Sekścińska – Psycholog i ekonomistka. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół podejmowania decyzji finansowych przez ludzi, w tym decyzji konsumenckich, oszczędnościowych i inwestycyjnych. Autorka kilkunastu publikacji naukowych poświęconych tej tematyce. Członkini Akademickiego Stowarzyszenia Psychologów Ekonomicznych (ASPE)/International Association for Research in Economic Psychology (IAREP) oraz /International Association of Applied Psychology (IAAP). Od kilku lat prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Formularz zapisu

 

Dlaczego koło jest okrągłe?

Czy koło można zastąpić innym kształtem? Czy zawsze jest ono okrągłe? Odpowiedź wcale nie jest oczywista i zależy od tego, do czego tego koła chcemy użyć. Na wykładzie poznamy absolutnie całą tajemnicę koła. Zastanowimy się, kiedy koło można zastąpić innym kształtem oraz jak wyglądają koła, gdy odległości nie postrzegamy jako najkrótszego odcinka. Zapraszamy do wspólnego, szerszego spojrzenia na świat geometrii.

Data: 13.12.2016, godzina 16:00

Miejsce: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, ul. Szczęśliwicka 40

Prowadzący:
mgr inż. Kamila Łyczek – Doktorantka matematyki na UW, redaktor miesięcznika „Delta” (deltami.edu.pl), nauczycielka matematyki w Centrum Edukacyjnym Matplaneta, autorka książki „Rodzinna matematyka. Łamigłówki, które rozwijają i bawią”, wykładowca Uniwersytetu Otwartego UW. Zakochana w matematyce!Formularz zapisu

 

Spotkania we Wrocławiu

Dlaczego jelita nazywane są „drugim mózgiem”?

Badania naukowe dowodzą, że naszą głowę i brzuch łączą tajemnicze więzy. „Motylki w brzuchu” podczas zakochania czy dziwny ucisk w żołądku w stresujący dzień to niektóre przykłady tej relacji. Czy to mózg wysyła sygnały do jelit, a może jest na odwrót? Wykład pokaże, jak włączać w edukację intrygujące fakty o ludzkim ciele. Udowodni, że poznanie tego, jak działa nasz organizm, jest tematem, który można w atrakcyjny sposób poruszać na lekcjach w szkole.

Data: 29.10.2016, godzina 10:00

Miejsce: Uniwersytet Przyrodniczy, pl. Grunwaldzki 24a (sala IIIC)

Prowadzący:
dr n. med. Elżbieta Krzesiek – Doktor nauk medycznych, specjalista chorób dzieci, specjalista gastroenterolog. Pracuje jako adiunkt w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Formularz zapisu

 

Jaką historię opowiadają neony?

Neony w postaci szyldów reklamowych czy haseł społecznych świecących po zmroku są nie tylko spadkiem minionych dekad, ale również wspomnieniem dobrego projektowania i sztuki tamtych czasów. Dlaczego w pewnym momencie neony zaczęły znikać? Jak wygląda produkcja neonu? Wykład jest wskazówką, jak podczas lekcji w szkole przybliżać historię i sztukę. Stanowi również zaproszenie do poszukiwania i wprowadzania różnych odmian sztuki w przebieg zajęć plastycznych.

Data: 17.12.2016, godzina 11:30

Miejsce: Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr, ul. Więzienna 8-12, sala 301C

Prowadzący:

Daniela Szymczak – historyczka sztuki, dziennikarka, miłośniczka neonów i powojennego modernizmu. Od lat współpracuje z Fundacją Neon Side Wrocław, która zajmuje się ratowaniem, renowacją i ekspozycją historycznych reklam świetlnych. Redaktorka publikacji „Neon Side. Wrocławskie neony” wydanej w 2015 r. Kocha podróże, książki, koty i czeskie filmy.

Formularz zapisu 

 

Spotkania w Olsztynie

Jak powstają meteory?

Deszcz, grad i burza – to zjawiska, które każdy z nas dobrze zna. Ale czy wiecie, co to jest halo i gloria? Wykład pokaże, jakie niecodzienne zjawiska możecie zaobserwować na niebie i czym może nas zaskoczyć atmosfera. W trakcie wykładu odkryjecie, czym są hydro, foto i elektrometeory oraz przekonacie się, jak w prosty sposób opowiadać o powstawaniu tęczy i pioruna.

Data: 5.11.2016, godzina 12:00

Miejsce: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, adres: Michała Oczapowskiego 1A, 10-719 Olsztyn, Sala Rady Wydziału

Prowadzący:
dr Urszula Radzka – Pracuje w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Może śmiało powiedzieć, że bujanie w obłokach to jej specjalność. Jest meteorologiem i stale obserwuje pogodę.Formularz zapisu

 

Po co są pieniądze?

Całkowita wartość banknotów i monet krążących w gospodarce wynosi 142 661 037 tys. zł (ponad 142 miliardy zł)! Gdybyśmy chcieli wypłacić całą tę gotówkę w banknotach po 100 zł, do jej przewiezienia potrzebowalibyśmy 94 ciężarówek. Narodowy Bank Polski to bank banków, który emituje pieniądze, to znaczy wprowadza je do obiegu w Polsce, o czym możemy przeczytać na każdym banknocie. Zapraszamy na wykład, aby mogli się Państwo przekonać, że warto uczyć ekonomii już od najmłodszych lat.

Data: 14.12.2016, godzina 17:00

Miejsce: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Prowadzący:
Wioleta Wasilewska – Główny specjalista, Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Olsztynie

Anna Karpiak-Olszewska- Główny specjalista, Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Olsztynie

Marek Grygorowicz – Starszy specjalista, Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Olsztynie

Autorzy to wieloletni, doświadczeni pracownicy Narodowego Banku Polskiego. Specjaliści z dziedziny finansów, prowadzący kampanie edukacyjne autorstwa Narodowego Banku Polskiego z dziedziny „Akademii Dostępnych Finansów”, bezpiecznego obrotu bezgotówkowego, „Nie daj się nabrać. Sprawdź zanim podpiszesz.”, „Euro, jedna waluta dla jednej Europy”. Współpracują z Uniwersytetem Nowoczesnego Obywatela w Olsztynie. Prowadzą spotkania edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uczestniczą w spotkaniach z bibliotekarzami z całego województwa.

Formularz zapisu

Kolejne tematy wykładów pojawią się wkrótce. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i fanpage’a na Facebooku!

 

Back To Top